fot. nadesłane

– To chyba był najpiękniejszy benefis zorganizowany w związku z moimi jubileuszami artystycznymi – tak komentował poeta i kompozytor Jerzy Stachurski wydarzenie, które odbyło się w czwartkowy wieczór 6 marca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie. Inicjatorami spotkania byli nauczyciele z Zespołu Szkół w Czeczewie. Do organizacji włączyły się także oddziały Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie i Przodkowie oraz stowarzyszenie „Na kraju”.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Szczególną wartością spotkania było ukazanie dorobku artystycznego twórcy, który na przestrzeni ponad dwudziestu lat, w różny sposób angażował i animował mieszkańców gminy Przodkowo, zwłaszcza Czeczewa i Pomieczyna. Na telebimie przypomniano przedstawienia z początku lat 90-tych, były też piosenki z tego czasu realizowane dla programu „Rodnô Zemia”. Miłym akcentem były występy ówczesnych artystów – dzieci, dziś już dojrzałych osób Izabelli Cyman, Wiesławy Trzebiatowskiej i Katarzyny Czajkowskiej, które pojawiły się niekiedy w towarzystwie własnych dzieci. Wystąpiły też panie związane z ZKP i Kołem Gospodyń Wiejskich z Czeczewa, natomiast współczesne utwory zaprezentowały Weronika Pryczkowska i  Marta Okrój  z grupy „Młodzëzna”.

– Jestem pod dużym wrażeniem tych piosenek i występów – podkreślała Róża Rzeszewicz, która wraz z Lucyną Reiter-Szczygieł, nauczycielką z Czeczewa i członkinią Zarządu O/ZKP w Baninie prowadziła uroczystość. W głównej mierze zaangażowanie obu pań złożyło się na sukces i wysoką frekwencję uroczystości. Wśród gości byli m.in. dyrektorzy szkół, animatorzy kultury, samorządowcy, a wśród nich wójt Przodkowa Andrzej Wyrzykowski i przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Mieczysław Woźniak.

– Serdecznie gratuluję tak dużego dorobku artystycznego. Szczególną wartością jest angażowanie lokalnej społeczności do powstających dzieł. Dzięki temu z tej okolicy wielu ludzi angażuje się w życie kulturowe i społeczne, kończą studia muzyczne, są artystami i lokalnymi liderami – podkreślał przewodniczący Woźniak, który wraz z wiceprzewodniczącym Eugeniuszem Pryczkowskim przekazał specjalny dyplom.

– Należy zauważyć, że dorobek kompozytora znany jest także w całym kraju głównie za sprawą muzyki pisanej do teatrów dziecięcych, ale także dzięki kaszubskim utworom. Dla przykładu śpiewa je się także w Kanadzie, a jeden ze znanych chórów ze Szczecina wygrał prestiżowy ogólnopolski konkurs chóralny piosenką „Bôtë ju jidą” skomponowaną przez Stachurskiego – dodał Pryczkowski przekazując wraz z Mirosławą Groth, w imieniu Oddziału ZKP w Baninie, płytę chóru sprowadzoną ze Szczecina.

Gratulacje składali też nauczyciele, strażacy i przedstawiciele innych organizacji społecznych. Również sam jubilat, któremu pod koniec odśpiewano gromkie sto lat, dziękował gorąco za cały wieczór, nie kryjąc wzruszenia i zaskoczenia z przebiegu imprezy. Jej imponujący program do końca owiany był pewną tajemnicą, co dodatkowo wzmocniło emocjonalny efekt i artystyczny poziom.

(jd)

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.