W czwartek 13 marca w Wejherowie odbył się Dzień Azerbejdżanu zorganizowany przez senatora Kazimierza Kleinę wraz z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, przy udziale Ambasadora Republiki Azerbejdżanu w Polsce, Hasana Hasanova.

azer-wejh-21
fot. UM Wejherowo

Przed wydarzeniami, które miały miejsce w wejherowskim Muzeum, Senator wraz z Ambasadorem gościli u Starosty Wejherowskiego, pana Józefa Reszke, z którym rozmawiali m.in. o gospodarce Wejherowa, pochodzeniu nazwy „Kaszubi” czy historii łączącej Polskę i Azerbejdżan.

Następnie goście zostali przyjęci w ratuszu przez zastępcę prezydenta Wejherowa Piotra Bochińskiego. Podczas wizyty w grodzie Wejhera ambasador Azerbejdżanu zwiedził ratusz, po którym oprowadził go sekretarz miasta Bogusław Suwara. W ratuszowej sali obrad ambasadora zainteresowały sylwetki gryfów, które jak zapewnia, występują też w kulturze Azerbejdżanu. Interesowały go  także elementy i rekwizyty kultury kaszubskiej w izbie tradycji. Zaciekawiła go również Kalwaria Wejherowska oraz całokształt kultu religijnego rozwijanego w Wejherowie na bazie kalwarii. Podczas rozmowy w gabinecie prezydenta rozmawiano o potrzebie nawiązania bliższych kontaktów turystycznych, kulturalnych a przede wszystkim gospodarczych.

– Bardzo ważne jest, aby rozwijać stosunki między Polską a Azerbejdżanem. Wejherowo jest interesującym miastem, które ładnie się rozwija oraz dba o swoją kulturę i historię. Posiada też godny uznania potencjał gospodarczy – mówi ambasador Hasan Hasanov dodając, że jego kraj szuka w Polsce możliwości współpracy rynkowej, w tym potencjalnych inwestorów. Ambasador zaznacza, że Polskę i Azerbejdżan łączą podobne, bardzo bolesne, okresy w historii, gdy narody pozbawione swojej państwowości musiały walczyć o swoją niepodległość. Z satysfakcją podkreśla, że wielu Polaków wielce zasłużyło się dla Azerbejdżanu. Wśród nich są znakomici polscy architekci m.in. Józef Gosławski, Józef Płoszko,Kazimierz Skórewicz, Eugeniusz Skibiński i innni, którzy stworzyli atrakcyjne budownictwo na terenie Baku i innych azerskich miast.

– Pan ambasador Azerbejdżanu jest osobą niezwykłą. To bardzo wpływowa osoba w Azerbejdżanie, były premier i współtwórca niezależności państwa azerskiego.  Interesuje się szczególnie regionem pomorskim i Kaszubami – podkreśla senator Kazimierz Kleina, który z racji pełnionych obowiązków wielokrotnie przebywał w Azerbejdżanie i był współorganizatorem Dnia Azerbejdżanu w Wejherowie. Senator aktywnie promuje Kaszuby na arenie międzynarodowej, czego wizyta ambasadora Azerbejdżanu w Wejherowie jest żywym przykładem.

Jak informuje Leszek Glaza dzień wcześniej odbyło się nieformalne spotkanie ambasadora Hasana Hasanova z przedstawicielami Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej, podczas którego rozmawiano o możliwości współpracy lokalnych firm z ewentualnymi partnerami z Azerbejdżanu. Ambasador zaproponował, że wystąpi do premiera z propozycją, aby w połowie kwietnia udała się na zaproszenie do Azerbejdżanu delegacja rządowa z udziałem przedsiębiorców, wśród których znalazłoby się miejsce dla przedstawicieli firm z okolic Wejherowa – Porty i Balexmetalu.

– Jeśli naszym firmom uda się znaleźć partnerów do wymiany gospodarczej w Azerbejdżanie, to na pewno ułatwi kontakty innym wejherowskim firmom na terenie tego kraju – zapewnia Leszek Glaza, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Wejherowie.

W obchodach Dnia Azerbejdżanu zorganizowanego w Pałacu Przebendowskich uczestniczyli m.in. starosta wejherowski Józef Reszke, z-ca burmistrza Redy Teresa Kania, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Leszek Glaza, dyrektor Muzeum Tomasz Fopke oraz mieszkańcy Wejherowa i młodzież z Niepublicznej Szkoły Rzemiosł.

Senator Kazimierz Kleina w słowie wstępu podkreślił, jak ważny jest Azerbejdżan dla polskiej polityki oraz jak istotną rolę spełnia na arenie międzynarodowej. Zwrócił również uwagę na to, iż wiele elementów łączy kulturę kaszubską i kulturę azerską.

Podczas spotkania ambasador Azerbejdżanu Hasan Hasanov mówił o historii, kulturze i gospodarce swojego kraju. Poinformował również, że w tym roku na Uniwersytecie Warszawskim 18 studentów podjęło naukę języka azerskiego. Kończąc wykład pan Ambasador wręczył Senatorowi Medal za zasługi w umacnianiu Azerbejdżańsko-Polskich stosunków.

Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli filmu fabularny pt. „Buta” w reżyserii Ilgara Najafa, wystawę poświęconą architekturze azerskiej (w tym zdjęcia obiektów zaprojektowanych przez polskich architektów). Była też okazja do degustacji azerskich potraw.

Galeria

fot. UM Wejherowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.