fot. GK

W słupskim Sądzie Rejonowym toczy się proces przeciwko matce, która urodziła pijane dziecko. Wiadomo, że kobieta był w ciągu alkoholowym już długie tygodnie przed porodem. Gdy kompletnie pijany noworodek przyszedł na świat już po kilku minutach dostał ataku delirium, bo brakowało mu we krwi alkoholu. Kobiecie  za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka grozi do dziesięciu lat więzienia.

fot. GK
fot. GK

Agnieszka K. 38-letnia warszawianka nie chce rozmawiać o dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce ponad rok temu. Uzależniona od alkoholu kobieta na kilka tygodni przed porodem przyjechała do Słupska do znajomych. Wiadomo, że w tym czasie nie stroniła od alkoholu. Gdy trafiła do szpitala była kompletnie pijana.

Niestety  równie pijane było także jej dziecko, które przyszło na świat w usteckim szpitalu. Personel oddziału neonatologicznego wstrząśnięty był stanem noworodka, który już kilka minut po przyjściu na świat z powodu braku alkoholu we krwi dostał ataku delirium. Zdaniem lekarzy zmiany, które spowodował alkohol w organizmie dziecka są prawdopodobnie nieodwracalne.

– Alkohol w organizmie nienarodzonego  dziecka sieje straszne spustoszenie. Uszkadza centralny układ nerwowy, mózg, wywołuje wady postawy – mówi Katarzyna Antypiuk, ordynator oddz. neonatologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku.

Tuż po narodzinach dziecka, specjaliści  często już wiedzą, że jego matka nadużywała podczas ciąży alkoholu.

– Widoczne gołym okiem wady to na przykład brak tak zwanej „rynienki” nad górną wargą, odstające uszy czy wyłupiaste skośne oczy. Dzieci te nigdy się też nie śmieją – wyjaśnia Agnieszka Ciechanowska, specjalista terapii uzależnień.

Toczący się przed słupskim sądem proces przeciwko matce, która urodziła pijane dziecko jest bardzo skomplikowany. Nasze prawo nie pozwala bowiem karać matki, która chce się pozbyć dziecka, usuwa ciążę lub w czasie  jej trwania szkodzi dziecku. Słupska prokuratora postawiła jednak kobiecie zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku zdrowa dziecka.

– Dziecko przyszło na świat. Jest pełnoprawnym obywatelem. Wiadomo też, że to jego matka upojeniem alkoholowym doprowadziła do poważnego uszczerbku jego zdrowia. Dlatego też postawiliśmy jej zarzuty – mówi Dariusz Iwanowicz, prokurator rejonowy w Słupsku.

Oskarżonej kobiecie grozi do 10 lat więzienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.