Żołnierze Wyklęci to Polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – ruch partyzancki, dla którego II wojna światowa nie skończyła się w maju 1945 roku. Z poświęceniem życia, po raz kolejny wśród obojętnych mocarstw zachodnich, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Opór ten NKWD i bezpieka próbowała złamać poprzez bestialskie tortury i skrytobójcze morderstwa w piwnicach więzień. Liczba ofiar śmiertelnych to wg. prof. Jana Żaryna ponad 20 tysięcy.

Nie możemy pozwolić zapomnieć o  tak ważnej choć bolesnej historii. Nie możemy zapomnieć o Ich poświęceniu, odwadze, niezłomności. Nie możemy nie tylko ze względu na hołd jaki należy się bohaterom tzw. drugiej konspiracji. Również ze względu na nas, pokolenie, które żyje w czasach Wolnej Polski.

Dziś ciężko doszukać się wśród nas takich autorytetów jak gen. August Emil Fieldorf (’Nil’)czy rotmistrz Witol Pilecki(’Druh’). Warto więc poznać niezwykłe historie ludzi niezłomnych aby poczuć dumę narodową i obudzić w sobie ducha patrioty.

Z pewnością warto też wziąć udział w uroczystościach dzisiejszego Święta i zapalić znicz w miejscu pamięci.W uroczystościach tych łączą się dziś wszystkie miasta i obywatele z pewnością będąc symbolem zwycięstwa Żołnierzy Wyklętych w walce o wolność Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.