fot. nadesłane

Podczas uroczystości rozdania „Pereł Kaszub” podkreślono znaczenie Festiwalu Filmów Kaszubskich, który już przez dwa sezony odbywał się w restauracji „Mùlk” w Miszewku.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Starosta kartuski Janina Kwiecień argumentując przyznanie perły właśnie tej restauracji i wręczając ją na ręce właściciela Dariusza Labuddy, stwierdziła, że w tym miejscu odbywa się wiele ważnych kaszubskich wydarzeń kulturowych. Szczególne znaczenie ma właśnie festiwal filmów kaszubskich.

Dla Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie, jako organizatora festiwalu, jest to niewątpliwa nobilitacja. Na tak wielkim forum doceniono imprezę oddziału. Festiwal gromadzi tłumy widzów oraz znakomitych gości. Między innymi byli na nim reżyserzy: Krzysztof Gordon i Mirosław Bork, scenarzyści Michał Pruski, Mirosław Piepka i Lech Mróz, aktor Zbigniew Jankowski i wielu innych. Należy dodać, że sam festiwal organizowany jest ze środków oddziału.

W bieżącym roku ranga festiwalu ma jeszcze wzrosnąć. Seanse będą odbywać się także w Gdyni oraz – być może – w Łebie. Planowane są również pokazy w Gniewinie. Niewątpliwym problemem jest niedosyt filmów o Kaszubach, a zwłaszcza w języku kaszubskim, których jest całkiem mało. Wiadomo, że w czasach komunistycznych o Kaszubach w telewizji praktycznie się nie mówiło. Do niedawna sądzono, że filmów jest zaledwie kilka. Dziś już wiemy, że liczba ta zbliża się do stu. Co roku powstają przecież nowe filmy. Ostatnio powstał kolejny film o Kaszubach w Kanadzie pt. „Kanadijsczi Kaszëbi” oraz o literaturze kaszubskiej „Dërchôj królewiónkò”. (jd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.