gdynia.pl

Hotel, kawiarnie, biura, odnowa biologiczna, sale konferencyjne i pomieszczenia dla klubów żeglarskich. To wszystko ma znaleźć się w nowej gdyńskiej marinie. Wczoraj wybrano najlepszą koncepcję architektoniczną nowoczesnego kompleksu.

gdynia.pl
gdynia.pl

Do konkursu na zaprojektowanie Mariny w Gdyni ogłoszonego przez Polski Związek Żeglarski prace nadesłały cztery pracownie architektoniczne. Pierwszą nagrodę uzyskał zespół architektoniczny KWADRAT pod kierunkiem Jacka Droszcza.

Jak powiedział Wiesław Kaczmarek – prezes PZŻ, zarazem członek jury – Realizacja wybranego w konkursie projektu nastąpi w drodze partnerstwa finansowego, przy zaangażowaniu PZŻ i klubów. W tym celu wkrótce zostanie powołana spółka celowa. Prognozowany koszt inwestycji to ok. 100 mln zł, a jej spodziewany finał to koniec 2017 roku.

Projekt nowej Mariny nawiązuje do modernistycznego stylu, charakteryzującego się prostotą, funkcjonalnością i podkreślającego otwartość Gdyni na morze. Budowa ma rozpocząć się w 2015 roku.

Według zwycięskiej koncepcji, cały kompleks ma mieć 19 tysięcy m². Swoje miejsce mają w nim znaleźć wszystkie kluby żeglarskie. Do ich dyspozycji w nowej marinie będą m.in. hangary do przechowywania jachtów czy dodatkowe zaplecza. Pozostała część budynku będzie przeznaczona na działalność komercyjną tj. hotel z 200 pokojami, kawiarnie, sklepy, pomieszczenia biurowe czy odnowa biologiczna.

Warto wiedzieć, że w prestiżowej części Gdyni inwestycje powstawać mogą wyłącznie w drodze konkursów architektonicznych. Nie jest więc możliwe by inwestor budował według własnych projektów. Miasto musi zaakceptować każdy projekt architektoniczny.

Marina ma być gotowa w 2017 r. Gdynia zamierza aplikować o organizację żeglarskich mistrzostw świata w 2018 roku. Nowy obiekt ma spełniać warunki niezbędne do tego by Marina była jednym z atutów miasta w walce o możliwość organizacji imprezy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.