Seweryn Brzeziński (kaszubi.pl)

7 grudnia w Pelplinie, dokładnie 11 miesięcy po inauguracji Roku ks. Janusza Stanisława Pasierba odbyła się uroczystość zakończenia patronatu.

Seweryn Brzeziński (kaszubi.pl)
Seweryn Brzeziński (kaszubi.pl)

Dla uczonych był poetą, dla poetów profesorem, dla duchownych jednym i drugim. Łączył świat nauki ze światem kultury. Świat duchownych ze światem świeckich. I to uczyniło go człowiekiem dialogu. Był człowiekiem wolnym, przede wszystkim w dochodzeniu do prawdy.

Tymi słowami Biskup Wiesław Śmigieł, jeden z ostatnich uczniów ks. Janusza Stanisława Pasierba, wybitnego pisarza, historyka, poety i eseisty, opisał swego nauczyciela w styczniu na inauguracji rozpoczęcia poświęconego mu roku. Zgodnie z decyzją Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ks. Pasierb został bowiem patronem roku 2013 na Pomorzu. Powodem była 20 rocznica śmierci kapłana. Mimo, że zmarł on w Warszawie, zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany na pelplińskim cmentarzu. Z tym miastem, bowiem ks. Pasierb związał się i jemu poświęcił wiele miejsca w swojej twórczości.

Dlaczego Rada Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego obrała patronem Pomorza w 2013 roku właśnie ks. Pasierba? Ponieważ, mimo, że nie mówił po kaszubsku, pokazał w swojej twórczości, że miłość do małej ojczyzny można wyrazić także nie znając tego języka. Potwierdza to Medal im. Bernarda Chrzanowskiego „Poruszył wiatr od morza”, który otrzymał od Kaszubów za ”twórczość kształtującą duchowe oblicze Kaszub i Pomorza”.

-Dziękuję za motywację tej nagrody, tego medalu, jaką odczytuję z wygłoszonego tu werdyktu Kapituły. Zrozumiałem, że o to chodziło, by to, co bliskie, znamionować tym, co uniwersalne. Żeby widzieć Kaszuby i Pomorze w kontekście już nie tylko polskim, ale i europejskim. Ale polskim przede wszystkim. Zbliżać to, co nasze i małe, ku temu, co wielkie, nie pozwalając temu, co małe, bezkształtnie się rozpłynąć[…] Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi- ks. Pasierb mówił odbierając przyznany mu w 1989 Medal im. Bernarda Chrzanowskiego.

Poetyckiego spojrzenia na świat i umiłowania pomorskiej ziemi, kultury, historii i tradycji w dziełach ks. Pasierba znajdziemy dużo. Dzięki temu jest on nazywany ambasadorem Pomorza, który rozsławiał piękno naszego regionu, dostrzegał jego niezwykłą i skomplikowana historię, bogatą i różnorodną tradycję oraz znaczącą rolę w dziejach Polski i Europy.

Twórczość księdza Janusza St. Pasierba dzięki tłumaczeniom na wiele języków – znana jest w świecie, podobnie jak sam autor, który był także pomysłodawcą licznych konkursów, wystaw i spotkań z publicznością promujących kulturę i literaturę polską w kraju i za granicą.

Ten wybitny poeta, historyk, ale przede wszystkim duchowny był człowiekiem skromnym i pięknie mówiącym. Miał określone poglądy, a jednocześnie był otwarty na opinie innych. Był typem światowca o szerokich horyzontach i piewcą małej ojczyzny. Doceniał wartość korzeni i je pielęgnował.

Obchody zakończenia patronatu ks. Janusza St. Pasierba 7 grudnia rozpoczęły się rano przy grobie poety. Spotkali się tu przedstawiciele władz samorządowych powiatu tczewskiego oraz miasta i gminy Pelplin a także Liceum Ogólnokształcącego i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Złożono kwiaty, zapalono znicze, odmówiono modlitwę za zmarłych.

W pelplińskiej katedrze mszę św. koncelebrowaną sprawował ks. bp Wiesław Śmigiel. Następnie w budynku pelplińskiego LO odbyła się uroczysta akademia. W części artystycznej wystąpił zespół Familia HP z koncertem „Pasierb. Noli me tangere”, w trakcie którego ks. Łukasz Wisiecki czytał i komentował  fragmenty homilii ks. Pasierba. Po akademii goście obejrzeli wystawę „Galilejska uroda Kociewia i Kaszub”, a na zakończenie zostali zaproszeni do stołu na biesiadowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.