W Lęborku powstanie elektrociepłownia opalana biomasą. Będzie to jedna z największych inwestycji w mieście w ostatnich latach. Burmistrz podpisał już z wykonawcą umowę na jej realizację.

Pod koniec listopada burmistrz Lęborka podpisał umowę na budowę elektrociepłowni opalanej biomasą z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą – konsorcjum firm Polytechnik Luft– und Feuerungstechnik GmbH, Weissenbach i Polytechnik Polska Sp. z o.o. z Gdyni.
Na realizację zadania uzyskano dofinansowanie ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, które wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych.
Zakres zadań obejmuje: opracowanie pełnej dokumentacji projektowej obiektu oraz budowę budynku elektrociepłowni, hali magazynu paliwa, dostawę i instalację kompletnej technologii elektrociepłowni zasilanej biomasą (zrębki lub brykiety roślin energetycznych, drewna, słomy oraz ziarna odpadowe zbóż), składającej się z kotła termalnego i bloku kogeneracyjnego w układzie ORC produkującego energię elektryczną i cieplną o mocy cieplnej minimum 5000 kWt i maksymalnej mocy elektrycznej produkowanej w pełnym skojarzeniu w ilości ok. 1250 kWe, przebudowę wjazdu na teren elektrociepłowni.
Aktualnie w lęborskiej ciepłowni są wykorzystywane kotły na węgiel. Zamiast tego ma tu się pojawić kocioł na biomasę. Wykorzystanie biomasy do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu może spowodować zmniejszenie ceny ciepła. Nastąpi również ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w tym dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla i pyłu. Zmniejszy się też wytwarzanie odpadów stałych – żużla i popiołu, a popiół ze spalania drewna może być wykorzystany jako cenny nawóz naturalny.
Roboty budowlane ruszą w przyszłym roku. Planowany termin zakończenia prac to 30 czerwca 2015 r. Inwestycja pochłonie ok. 39 milionów zł brutto.