UM Lębork

W Lęborku powstanie elektrociepłownia opalana biomasą. Będzie to jedna z największych inwestycji w mieście w ostatnich latach. Burmistrz podpisał już z wykonawcą umowę na jej realizację.

UM Lębork
UM Lębork

Pod koniec listopada burmistrz Lęborka podpisał umowę na budowę elektrociepłowni opalanej biomasą z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą – konsorcjum firm Polytechnik Luft– und Feuerungstechnik GmbH, Weissenbach  i Polytechnik Polska Sp. z o.o. z  Gdyni.

Na realizację zadania uzyskano dofinansowanie ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, które wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych.

Zakres zadań obejmuje: opracowanie pełnej dokumentacji projektowej obiektu oraz budowę budynku elektrociepłowni, hali magazynu paliwa, dostawę i instalację kompletnej technologii elektrociepłowni zasilanej biomasą (zrębki lub brykiety roślin energetycznych, drewna, słomy oraz ziarna odpadowe zbóż), składającej się z kotła termalnego i bloku kogeneracyjnego w układzie ORC produkującego energię elektryczną i cieplną o mocy cieplnej minimum 5000 kWt i maksymalnej mocy elektrycznej produkowanej w pełnym skojarzeniu w ilości ok. 1250 kWe, przebudowę wjazdu na teren elektrociepłowni.

Aktualnie w lęborskiej ciepłowni są wykorzystywane kotły na węgiel. Zamiast tego ma tu się pojawić kocioł na biomasę. Wykorzystanie biomasy do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu może spowodować zmniejszenie ceny ciepła. Nastąpi również ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w tym dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla i pyłu.  Zmniejszy się też wytwarzanie odpadów stałych – żużla i popiołu, a popiół ze spalania drewna może być wykorzystany jako cenny nawóz naturalny.

Roboty budowlane ruszą w przyszłym roku. Planowany termin zakończenia prac to 30 czerwca 2015 r. Inwestycja pochłonie ok. 39 milionów zł brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.