Bytowscy Żydzi mają od teraz swój pomnik

08 listopada 2013r. | Drukuj

Mieszkańcy Bytowa postanowili upamiętnić żyjącą w mieście przed II wojną światową mniejszość żydowską. W miejscu spalonej przez nazistów synagogi stanął dziś pamiątkowy obelisk.

fot. GK

fot. GK

75 lat temu w miejscu odsłoniętego właśnie obelisku stała  żydowska synagoga. Do dziś po świątyni nie pozostały nawet resztki fundamentów.

– Synagoga w Bytowie została spalona przez nazistów w nocy z 9-go na 10-go listopada 1938 roku. Podczas tak zwanej „nocy kryształowej” płonęły niemal wszystkie synagogi na terenie Niemiec – mówi Jaromir Szroeder, historyk.

Choć po synagodze w Bytowie nie pozostał nawet ślad, grupa pasjonatów postanowiła ocalić od zapomnienia historie bytowskich żydów.

– Przygotowywaliśmy wystawy i różne publikacje na temat żyjącej przed wojną w Bytowie mniejszości żydowskiej. Najważniejszym impulsem do postawienia obelisku był jednak fakt znalezienia żydowskich macew podczas remontu jednej z ulic w centrum Bytowa. Dziś nie jesteśmy już wstanie ustalić kto i kiedy użył do utwardzenia drogi żydowskich tablic nagrobnych – wyjaśnia Cezary Obracht – Prądzyński z Komitetu Upamiętnienia Społeczności Żydowskiej w Bytowie.

Zobacz także: Bytowscy Żydzi. Nie wiemy o nich prawie nic >>

Obelisk ma nie tylko oddawać hołd mniejszości żydowskiej, ale także edukować.

– Pokazujemy mieszkańcom regionu i turystom wielokulturowość Bytowa. Historię naszego miasta tworzą i tworzyli nie tylko Kaszubi, Niemcy i Ukraińcy. ale także Żydzi – mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa.

Budową obelisku sfinansowano z datków stowarzyszeń i organizacji pozarządowych i mieszkańców Bytowa.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Nie Żyd ale pisze:

    W Słupsku przez 36 lat stała sobie znakomita synagoga, zaprojektowana, o ile pamiętam, przez Eduarda Kocha. Szwaby-draby spaliły ją w listopadzie 1938 roku, a w latach sześćdziesiątych, będąc wtedy małym chłopcem, chadzałem tam bawić się do założonego na miejscu po synagodze ogródka jordanowskiego. Ostatnio na miejscu po szacownej budowli wzniesiono siedzibę dla lokalnych organizacji pozarządowych i niestety nie doczekamy się ODBUDOWY synagogi, a szkoda!!!

  2. malka pisze:

    działka po synagodze- fragnent budynku wchłonął budynek dla sceny teatru RONDO- została zwrócona gminie żydowskiej z siedzib ą w Gdańsku ok. 2000 r, po czem odnowiono z funduszy kultury ogrodzenie.. a gmina żydowska .. potem odsprzedała miastu Słupsk niezabudowaną nieruchomość… który zainwwestował w nowy budynek dla organizacji pozarządowych- są to inf. publiczne.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze