To tytuł pierwszej książki napisanej przez Tomasza Cisewskiego z Chojnic. Autor jest lokalnym regionalistą. Od lat współdziała na rzecz promowania i utrwalania historii Zaborów i Gochów z Fundacją Naji Gochë. Jest także członkiem Związku Szlachty Polskiej, pełniąc funkcję prezesa Oddziału Chojnickiego.

15 października w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach miała miejsce promocja tego ciekawego i zarazem oczekiwanego opracowania. Spotkanie to przedstawiające autora jak i jego książkę zostało zorganizowane przez chojnicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Chojnicach oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach Dni Kultury Kaszubsko – Pomorskiej. Laudację wygłosił Mariusz Brunka pełniący funkcję kanclerza PWSH „Pomerania”, a eksponowaną podczas promocji oprawę graficzną w postaci drzewa genealogicznego przygotowała Ewelina Pestka.

*
Autor zasadniczą jej treść poprzedza omówieniem celu swoich badań genealogicznych rodu Ossowskich, wskazuje na bazę źródłowa , odnosi się również do lokalizacji gniazda rodowego, nazwiska i herbu Ossowskich.
Zawartość publikacji najlepiej charakteryzuje jej spis treści zawierający m.in. takie hasła jak:
Właściciele dóbr szlacheckich w Osowie w tym o
- rodowodzie Zofii z Kowalewskich i jej małżeństwie z Pawłem Ossowskim,
- potomstwie Marianny z domu Ossowskiej i Walentego Kowalewskiego a także o
- Żuroch-Czapiewskich następcach Kowalewskich i
- Antonim Sarnowskim – właścicielu w Sikorskiej Hucie czy też
- o potomstwie Stanisława Ossowskiego i Katarzyny z domu Żabińskiej .
W cześć druga poświęcona jest Jan Ossowskiemu (1780-1848) i jego potomkom oraz Ossowskim w Legbądzie.
W części 3 zaprezentowane są wspólne korzenie Elżbiety Ossowskiej i Ottona Sabiniarza.
A w ostatnie – 4 – potomstwo Ludwika Ossowskiego urodzonego około 1680 roku – poprzez historie jego następców tj. Ludwika, Macieja Wojciecha, Krzysztofa Józefa, Franciszka po ostatnią z omawianych postaci Helenę.
*
Monografia ta liczy 120 stron, ponadto zawiera 8 tablic genealogicznych w formacie a2 oraz XIX plany wsi: Osowo i Kamienna Góra. Została ona wydana przez Wydawnictwo Jasne z Pruszcza Gdańskiego. Książka wydrukowana w bogatej szacie graficznej na papierze kredowym w twardej oprawie.
Zbigniew Talewski Naji Gochë