fot. nadesłane

Młodzi lęborczanie chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich mieście. Dlatego, na ostatniej sesji Rady Miasta w Lęborku została powołana Młodzieżowa Rada Miasta. W głosowaniu zaakceptowano jej statut i obie strony, młodzi i starsi radni miasta, zadeklarowały, że liczą na owocną współpracę.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Skład rady to 21 młodych osób z lęborskich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Oddelegowani do tej funkcji zostaną przedstawiciele samorządów uczniowskich. Mają już pomysł, na zaangażowanie swoich kolegów do działania. W lęborskich szkołach zostaną postawione skrzynki, do których uczniowie będą mogli wrzucać kartki z pomysłami. Zostaną one przedyskutowane podczas obrad Młodzieżowej Rady Miasta.

– Liczymy na współpracę z Radą Miasta w Lęborku, a także z Radą Powiatu Lęborskiego, bo nie chcielibyśmy naszych działań ograniczać tylko do miasta – mówi Michał Jastrząbek, przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta, uczeń LO nr 1.

Inicjatorem utworzenia MRM jest Stowarzyszenie Eduq z Lęborka. Społecznym opiekunem został wyznaczony Michał Sałata. – Do tej pory sprawy młodzieży były często bagatelizowane. Teraz mam nadzieję, że wszystko się zmieni, a młodzież właściwie wykorzysta swoje uprawnienia, aby zmieniać nasze miasto na lepsze – mówi Michał Sałata.

Młodzi radni będą obradować w sali rajców, która znajduje się w lęborskim magistracie. To tam będą zapadać propozycje dotyczące spraw i w interesie młodzieży. Rada nie będzie miała charakteru decyzyjnego, jednak jej zdanie będzie brane pod uwagę podczas podejmowania uchwał przez radnych miejskich. Będzie zatem organem opiniodawczym.

Kadencja młodych radnych będzie trwała 2 lata. Główną funkcją rady będzie rozwijanie poczucia społeczeństwa obywatelskiego pośród lokalnej społeczności, organizowanie eventów, debat politycznych czy konferencji naukowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.