59 granatów przeciwpiechotnych, 44 świece dymne oraz 71 zapalników – na takie znalezisko natrafiono dzisiaj na placu budowy gimnazjum przy ulicy Wiejskiej w Kosakowie. Na miejsce wezwano saperów Marynarki Wojennej, którzy wydobyli i zabezpieczyli niewybuchy. W tym roku to już 207 akcja patrolu rozminowania 43 Batalionu Saperów MW z Rozewia.

kosakowo-1
fot. MW

Podczas prac przy budowie gimnazjum w Kosakowie przy ulicy Wiejskiej pracownicy natknęli się na 6 granatów przeciwpiechotnych. O zdarzeniu została powiadomiona policja, która zaalarmowała służby operacyjne Marynarki Wojennej (3 Flotylla Okrętów w Gdyni). Na miejsce skierowany został partol rozminowania z 43 Batalionu Saperów z Rozewia. Około godziny 10:15 patrol saperski przybył na miejsce i rozpoczął operację podjęcia niewybuchów. W trakcie prac stwierdzono, że we wskazanym miejscu zalega znacznie większa ilość niebezpiecznych materiałów z czasów II wojny światowej.

Saperzy Marynarki Wojennej ostrzegają, że każdorazowo, o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować Policję. Nie wolno nic ruszać, dotykać, ani przenosić znaleziska. Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne oddziały saperskie.

Marynarka Wojenna utrzymuje w gotowości do działań zarówno patrole saperskie operujące na lądzie i w strefie brzegowej, jak i specjalistyczne okręty przeciwminowe oraz grupy nurków-minerów, które prowadzą operacje unieszkodliwiania niebezpiecznych  obiektów zalegających na dnie morza. Zaledwie dwa tygodnie temu operację unieszkodliwienia niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej na torze podejściowym do portu w Gdyni przeprowadziła załoga niszczyciela min ORP „Flaming” wraz z Grupą Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.