Zwłoki 5,5 metrowej kreatury odnaleziono u wybrzeży wyspy Catalina w stanie Kalifornia.  Truchło olbrzymiej ryby przetransportowano na brzeg, gdzie pobrano próbki tkanek i przesłano do Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Rybę odnalazła instruktorka nurkowania Jasmine Santana na malej głębokości niedaleko brzegu. Naukowcy z Catalina Island Marine Institute potwierdzili, że to rzadki gatunek głębinowego stworzenia – wstęgora królewskiego.

Zwierze żyje na głębokości nawet 1000 metrów, dlatego wciąż nie jest dokładnie przebadane. Każdy napotkany okaz naukowcy dokładnie analizują.

W sierpniu 2011 roku, zdalnie sterowany pojazd podwodny w Zatoce Meksykańskiej zarejestrował film wideo, na którym widać wstęgora królewskiego. Nazwa zwierzęcia pochodzi od promieni jego długiej płetwy, z których pierwszych kilkanaście jest wysokich i zakończonych ozdobnymi zgrubieniami przypominającymi koronę.

Ryba ta ma zazwyczaj do 8 metrów długości, maksymalna potwierdzona długość wynosi 11m. Maksymalna potwierdzona masa ciała wynosiła 272 kg. Jest jedną z najdłuższych ryb świata.

Galeria

fot. Catalina Island Marine Institute

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.