fot. Pplecke/CC/Wikimedia

Bóg mórz i jednocześnie najbardziej rozpoznawalny symbol Gdańska, czyli Neptun z fontanny na Długim Targu, obchodzi jutro 9 października 380 urodziny.

fot. Pplecke/CC/Wikimedia
fot. Pplecke/CC/Wikimedia

Projekt figury boga mórz stworzył architekt i rzeźbiarz Abraham van den Blocke, zaś jej model został wykonany przez Piotra Husena. Choć sama rzeźba Neptuna powstała wcześniej, bo odlano ją w brązie w 1615 roku, to pierwsze uruchomienie Fontanny Neptuna nastąpiło 9 października 1633, zaś oficjalna inauguracja jej działania miała miejsce 23 marca 1634.

W latach 1757-1761 Jan Karol Stender wykonał nowe fragmenty basenu i trzonu, a mistrz kowalski Jakub Barren uzupełnił i odnowił zniszczoną kratę. Fontanna otrzymała wtedy bogato zdobiony styl rokokowy.

W 1927 fontannę poddano renowacji. Uszkodzona w czasie II wojny światowej i następnie zdemontowana dla ochrony (wywieziona do Parchowa k. Bytowa), czaszę i podstawę zamurowano cegłami, została odrestaurowana i ponownie uruchomiona 22 lipca 1954. W 1954 odkuto z piaskowca rekonstrukcje rzygaczy i przykryto ołowianą blachą wewnętrzną powierzchnię czaszy. Na stałe uruchomiono fontannę 22 lipca 1957.

W kwietniu 1988 r., przy okazji dorocznej konserwacji, na polecenie władz miejskich Gdańska, zakryto posągowi przyrodzenie listkiem figowym.

Ostatni remont fontanny, obejmujący kompletną rozbiórkę postumentu i rzeźby Neptuna, ich renowację oraz montaż nowoczesnego systemu uzdatniania wody i atrakcji wodnych z oświetleniem, odbył się od września 2011 do kwietnia 2012.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.