fot. archiwum ZKP Chwaszczyno

W czwartek, 3 października odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie. Uczestnicy powołali nowy zarząd oraz komisję rewizyjną. Po dwóch kadencjach dozwolonych w statucie, funkcję prezesa po Tomaszu Fopke przejął Henryk Stachurski.

fot. archiwum ZKP Chwaszczyno
fot. archiwum ZKP Chwaszczyno

– Pragnę podziękować za te sześć lat owocnych działań wszystkim Osobom, Instytucjom i innym Ciałom, z którymi miałem przyjemność współpracować w latach 2007-2013 – mówi Tomasz Fopke.

Wśród zrealizowanych inicjatyw ustępujący prezes wyróżnił te, które jego zdaniem były najistotniejsze i wymagały żmudnej pracy całego grona osób.

Comiesięczne msze św. kaszubskie w Chwaszczynie. Oprócz promocji kaszubszczyzny, owych pieśni kaszubskich i integracji środowiska kaszubskiego parafii przyczyniły się do powstania chóru „Strzelenka” z Tuchomia. Stworzyły również dobry grunt pod organizację kolejnych pieszych pielgrzymek kaszubskich do Sianowa, na odpust Matki Boskiej Szkaplerznej, Królowej Kaszub. Dzięki organizowanym równolegle mszom kaszubskim przez zrzeszeńców w Gdańsku-Osowej, osoby i formacje muzyczne z Chwaszczyna i Tuchomia miały możliwość gościnnych występów i prezentacji.

Dla integracji społeczności Chwaszczyna i okolic zorganizowane zostały również cztery kolejne Festyny Kaszubskie. Nastąpiła reaktywacja koła haftu kaszubskiego przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie. Dzięki bardzo dobrej współpracy z KGW w 2008 roku doszła do skutku idea reaktywacji koła haftu, po 28-letniej przerwie. Uzyskanie osobowości prawnej dla oddziału pozwoliło na skuteczne aplikowanie o środki publiczne.

Oddział był partnerem w realizacji trzech projektów unijnych: budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole w Chwaszczynie (lider- Gmina Żukowo), wykonanie strojów dla zespołu KASZUBKI (lider- ZK-P Banino) oraz kurs komputerowy (lider – KGW Chwaszczyno). Kolejny, w którym liderem jest nasz oddział (na stroje dla chóru STRZELENKA z Tuchomia)- jest obecnie rozpatrywany przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku.

Aby zrealizować te dotacje i inne zadania statutowe pozyskano dodatkowo znaczne środki  finansowe i pozafinansowe wsparcie od sponsorów, zarówno firm jak i osób prywatnych. Składki członkowskie stanowiły jedynie ułamek budżetu.

– Te sześć lat zapamiętam jako czas dobrze wykorzystany w strukturze lokalnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dla realizacji szeregu cennych dla naszej społeczności przedsięwzięć. Mojemu Następcy na stanowisku prezesa życzę wszelkiej pomyślności i deklaruję wsparcie, zwłaszcza przy finalizacji już rozpoczętych projektów – dodaje ustępujący prezes Tomasz Fopke.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.