wikipedia.org

W październiku ma dojść do wydobycia z dna Bałtyku amerykańskiego bombowca z czasów II wojny światowej. Znalazcą obiektu jest Instytut Morski w Gdańsku. 

wikipedia.org
wikipedia.org

Lekki bombowiec Douglas A-20 został znaleziony w polskich wodach terytorialnych na początku lipca, podczas rutynowych badań pomiarowych – ogłosił podczas konferencji prasowej w Gdańsku 31 sierpnia minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Douglas A-20 jest dziś wyjątkowym  zabytkiem. Łącznie zbudowano 7478 sztuk tych samolotów. Na świecie zachowało się ich jedynie 12. Egzemplarz odnaleziony w Bałtyku jest trzynastym. Znalezisko tego typu ma ogromne znaczenie dla polskich zbiorów muzealnych.

Znalazcą obiektu jest Instytut Morski w Gdańsku. Wydobycie wraku oraz transport do Muzeum Lotnictwa w Krakowie, jako pierwsza tego typu operacja w Polsce będą zrealizowane przez krakowskie Muzeum we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz Instytutem Morskim w Gdańsku. Operacja finansowana jest głównie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Ze wstępnych oględzin i zdjęć wykonanych przez robota wodnego wynika, że wrak samolotu jest dobrze zachowany: brakuje mu wprawdzie części ogonowej, ale ma tylne stanowisko strzelca, obydwa skrzydła, dwa silniki i śmigła” – wyjaśnił kierownik Zakładu Oceanografii Operacyjnej Instytutu Morskiego w Gdańsku Benedykt Hac.

Wrak po przetransportowaniu do Krakowa będzie poddany dalszym badaniom, które pozwolą ustalić dokładniejsze pochodzenie samolotu.

Lekki bombowiec Douglas A-20 produkcji Douglas Aircraft Company był w początkowej fazie wojny podstawowym bombowcem armii USA, zamawiany także przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii oraz Francji. W 1942 zastąpiony przez nowsze konstrukcje. Od roku 1942 był wykorzystywany także przez lotnictwo sowieckie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.