Fot. Tomeczek1313

Co roku Puck staje się miejscem wyjątkowego i malowniczego widowiska. Rybacy w odświętnie udekorowanych łodziach udają się pielgrzymkę do Pucka. Morska Pielgrzymka Rybaków – już w najbliższą sobotę.

Fot. Tomeczek1313
Fot. Tomeczek1313

W ostatnią sobotę czerwca rano około 40 łodzi z Chałup, Jastarni, Juraty i Helu wypływa do Kuźnicy. Na środku zatoki dołącza do nich 20 kutrów z Władysławowa. Łodzie, przystrojone kolorowymi flagami, krzyżami, gałązkami i obrazami religijnymi, łączą się ze sobą, tworząc wielką tratwę. Zgodnie z kaszubską tradycją wszyscy ruszają do Pucka na odpust Św. Apostołów Piotra i Pawła.

Gdy  pielgrzymka dociera na miejsce, rybacy z rodzinami oraz tłum mieszkańców Pomorza i turystów udają się do kościoła na nabożeństwo. Po mszy ksiądz żegna przybyłych pielgrzymów, którzy ruszają w drogę powrotną, śpiewając kościelne pieśni.
– Na pomysł stworzenia morskiej pielgrzymki rybaków wpadłem na początku lat 80. Byłem wówczas zaangażowany w organizowanie regat łodzi rybackich. Było z tym mnóstwo problemów. W ich wyszukiwaniu specjalizowała się zwłaszcza ówczesna władza. Pomyślałem wtedy, że można by zgromadzić łodzie na imprezie religijnej. Dodatkowym bodźcem i inspiracją była dla mnie podobna pielgrzymka, którą widziałem w Brazylii – napisał na swej stronie witajwpodrozy.pl Aleksander Celarek z Chałup.

Pierwszy raz łodzie popłynęły w 1981 roku. Dziś kaszubska morska pielgrzymka cieszy się olbrzymią popularnością i przyciąga co roku rzesze mieszkańców i turystów.

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.