Okręty Marynarki Wojennej RP w porcie Ronne (Bornholm). Faza portowa ćwiczenia Baltops 2013. / fot. polska-zbrojna.pl

Pomiędzy dwoma państwami dochodzi do sytuacji kryzysowej. Podłożem napięcia jest długotrwały kryzys finansowy oraz nowo odkryte złoża surowców energetycznych. Na podstawie rezolucji ONZ w rejon kryzysu skierowane zostają międzynarodowe siły, które mają zapewnić bezpieczeństwo transportu morskiego oraz zapobiegać aktom piractwa. To scenariusz ćwiczenia BALTOPS 2013, którego faza morska rozpoczyna się dzisiaj (poniedziałek, 10 czerwca) na Morzu Bałtyckim.

Okręty Marynarki Wojennej RP w porcie Ronne (Bornholm). Faza portowa ćwiczenia Baltops 2013. / fot. polska-zbrojna.pl
Okręty Marynarki Wojennej RP w porcie Ronne (Bornholm). Faza portowa ćwiczenia Baltops 2013. / fot. polska-zbrojna.pl

Ponad 40 okrętów, śmigłowców i samolotów z 10 państw (Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Szwecji i USA) współpracować będzie na akwenie Morza Bałtyckiego od wyspy Bornholm po jego wschodnie granice, aby przećwiczyć kompleksową operację morską. Jej założeniem jest ograniczenie lokalnego kryzysu narastającego pomiędzy dwoma fikcyjnymi krajami, dostarczenie pomocy humanitarnej dla lokalnej ludności, działania antyterrorystyczne oraz wyznaczenie neutralnej strefy, po której w bezpieczny sposób może odbywać się żegluga do innych państw basenu Morza Bałtyckiego.

W trakcie tegorocznej edycji manewrów BALTOPS jednym z ćwiczonych przez siły okrętowe elementów będzie przeprowadzenie operacji przeciwminowej mającej na celu zapewnienie swobody żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych. Zadania te wykonywać będą między innymi niszczyciele min Stałego Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO dowodzone przez polskie dowództwo z pokładu okrętu flagowego Zespołu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Podczas manewrów ćwiczone będzie także współdziałanie okrętów nawodnych, podwodnych i lotnictwa morskiego zgodnie z rozwojem założonego w scenariuszu konfliktu.

Marynarka Wojenna RP do ćwiczenia skierowała następujące siły: okręt podwodny ORP „Orzeł”, sześć trałowców – ORP „Gopło” (projektu 207D), ORP „Mamry” i ORP „Wdzydze” (oba projektu 207M), ORP „Gardno”, ORP „Bukowo” i ORP „Hańcza” (wszystkie projektu 207P), a także lotnictwo morskie – dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ i samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza.

Bałtyk należy do jednego z bardziej zatłoczonych akwenów morskich na świecie. Codziennie przebywa na nim od 2500 do 3000 jednostek, co w skali roku stanowi około 15% globalnego transportu morskiego. Tym samym pod względem gospodarczym ma on kluczowe znaczenie dla krajów nad nim położonych. W sytuacji potencjalnego kryzysu i zagrożenia żeglugi, kraje leżące nad tym akwenem muszą mieć możliwość zapewnienia dostaw towarów i surowców do swoich portów, pomocy humanitarnej do rejonów zagrożonych działaniami wojennymi oraz walki z zagrożeniami asymetrycznymi (terroryzm, piractwo, itp.)  na morzu.

BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Scenariusz organizowanego od ponad 40 lat ćwiczenia ciągle ewoluuje dostosowując wymagania dla uczestników do realnych zagrożeń na morzu. W głównej części zakłada on reagowanie okrętowych i lotniczych sił międzynarodowych w sytuacjach kryzysowych. W trakcie manewrów okręty przećwiczą wszystkie elementy typowych operacji pokojowych wśród nich operacje embarga i blokad morskich w rejonach objętych kryzysem, akcje wymuszania pokoju, zwalczania kontrabandy oraz przeciwdziałania terroryzmowi na morzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.