Zwycięstwo zespołu „Mùlków” z Miszewa na Burczybasie

05 czerwca 2013r. | Drukuj

Piękny sukces odniosły „Mùlczi” z Miszewa na IX Przeglądzie Kaszubskich Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych „Burczybas 2013”.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Wystąpiło tam dziewięć grup, które podzielono na dwie kategorie. W kategorii śpiew „Mùlczi” zdobyły pierwsze miejsce pokonując bardziej utytułowane zespoły dziecięce z takich miejscowości, jak na przykład Linia czy Luzino. Zwycięstwu towarzyszył ogromny aplauz oraz radość naszych dzieci. Spontanicznie zaśpiewały one jedną z kaszubskich piosenek dedykując ją organizatorom i uczestnikom imprezy.

Zespoły przybyły z czterech powiatów: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego oraz jeden z kartuskiego. Przegląd rozpoczął się uroczystą mszą świętą z kaszubską liturgią. Do jej oprawy (lekcje, psalm i modlitwy) poproszono członków Oddziału ZKP w Baninie. Po mszy orkiestra poprowadziła wszystkich artystów na Plac Kaszubski, gdzie odbyły się konkursowe prezentacje. Organizatorem był Oddział ZKP w Wierzchucinie, gmina Krokowa.

– W tym roku mamy więcej zespołów. Widzimy, że jest też lepszy poziom. Szczególną radością dla nas jest fakt, że powstają kolejne grupy dziecięce. Debiutantem jest u nas nowy zespół kaszubski z Ciekocina w gminie Choczewo – podkreślała Jadwiga Kirkowska, prezes O/ZKP w Wierzchucinie.

Obradom jury przewodniczył Radosław Kamiński, do niedawna dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. Wyjaśniał, że podjęcie decyzji nie było proste.

– Bardzo gratulujemy wszystkim zespołom. Każdy bez wyjątku może czuć się zwycięzcą, ponieważ już sam występ na tym przeglądzie jest sporym sukcesem. Doskonale wiemy, jak trudne jest prowadzenie i utrzymanie dziecięcych zespołów folklorystycznych – podkreślał Kamiński.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

W Wierzchucinie zaśpiewała też druga grupa z banińskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego – zespół „Młodzëzna”. Dziewczyny dały piękny koncert współczesnych piosenek kaszubskich.

– Tak mnie się podobało, że chciałem iść po autograf, ale żona mnie powstrzymała – spontanicznie komentował jeden ze słuchaczy tuż po koncercie.

Występ tym bardziej był udany, gdyż po raz pierwszy w zespole zaśpiewała Beata Bach, do niedawna także występująca w „Spiéwnëch kwiôtkach”. (jd)


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze