fot. nadesłane

Dwie licealistki Marta Okrój z Rębiechowa i Weronika Pryczkowska z Banina są od wielu lat chlubą Oddziału Zrzeszenia Kaszubko – Pomorskiego w Baninie. Przez kilka lat stanowiły trzon zespołu „Spiéwné kwiôtczi:”, z którym odniosły mnóstwo sukcesów, między innymi dwukrotne zwycięstwo na festiwalu „Jantarowi bôt” w Dębogórzu czy zwycięstwo na festiwalu muzyki współczesnej w Bytowie.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Z zespołem nagrały dwie płyty „Òd se cos dac” i „Cél daleczi”, które stają się powoli trzonem repertuarowym uczniów na całych Kaszubach. Między innymi z tej płyty obficie korzystano podczas niedawnego Konkursu Pieśni im. Jana Trepczyka, a także na Pomorskim Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë” w Luzinie, gdzie Weronika Pryczkowska zajęła I miejsce w kategorii licealistów. Również wojewódzką rangę miał konkurs piosenki w Czersku. Tam z kolei wygrała Marta Okrój, co jest jej sporym sukcesem wokalnym.

Kolejnym – wciąż aktualnym – etapem ich wspólnych działań jest zespół „Młodzëzna”. Z grupą nagrały płytę „Wiedno Kaszëbë”. Utwory z tej płyty są między innymi wykonywane już w Kanadzie przez chór „Ludowa nuta” z Hamilton, a także – oczywiście – w edukacji szkolnej na Kaszubach. Ten aspekt działalności banińskich artystów ma największe znaczenie dla instytucja prowadzącej te działania, czyli Oddziału ZKP w Baninie.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Ostatnim znakomitym sukcesem obu licealistek był występ na wojewódzkim 42 Finale Konkursu Recytacji Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” w Chmielnie. Na finał dostać mogą się wyłącznie zwycięzcy eliminacji powiatowych w poszczególnych kategoriach. Jako że Weronika jest uczennicą liceum gdyńskiego, zaś Marta kartuskiego wówczas możliwy stał się ich wspólny występ na finale. Postanowiły z tego skorzystać. Obie bezkonkurencyjnie wygrały eliminacje powiatowe. Na finale Chmielnie również zaprezentowały się znakomicie. Zwycięzcą kategorii została Weronika, zaś Marta otrzymała wyróżnienie. Miejsca pośrednie zajęli zwycięzcy z Kościerzyny oraz Chojnic.

(jd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.