fot. pomorskie.eu

W Gdańsku, 26 maja 2013 r. już po raz siódmy będzie obchodzone święto pomorskiej żywności. W uliczce Biskupa Edmunda Nowickiego, prowadzącej do Parku Oliwskiego, blisko 40 wystawców zaprezentuje bogactwo kulinarne naszego regionu.

fot. pomorskie.eu
fot. pomorskie.eu

Mieszkańcy regionu i turyści mają niepowtarzalną okazję do spróbowania lokalnej żywności i specjałów z Listy Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego, na której zarejestrowano aż 136 produktów pomorskich. Nasz region jest liderem wśród województw pod względem liczby produktów uznanych za tradycyjne.

Bogactwo dziedzictwa kulinarnego wynika z wielokulturowości subregionów Pomorza: Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. Smaki regionu pomorskiego są przekazywanym z pokolenia na pokolenie elementem kultury materialnej poszczególnych grup etnicznych żyjących w różnych częściach naszego województwa. Panie zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich, dbając o zachowanie tradycji i obyczajów, umożliwią przypomnienie z dzieciństwa lub poznanie smaków mających ścisły związek z regionem, m.in. śledź pomorski solony, wieprzowina w słoikach z Żuław, zylc, czyli galaretka z nóżek oraz borówka z gruszką po pomorsku i żurawina po mermecku. Oprócz tego będą specjały pochodzące z gospodarstw, tj. pierogi, chleb, masło, twaróg i smalec swojskiej roboty.

fot. pomorskie.eu
fot. pomorskie.eu

W Pomorskiem jest mnóstwo lasów i jezior. Jeziora Raduńskie tworzą Szwajcarię Kaszubską, gdzie jest odławiana i wędzona sielawa, nazywana przez Kaszubów morynką, morënką. Pojezierze Kaszubskie to również dobre warunki glebowo-klimatyczne, sprzyjające uprawie wyjątkowo słodkich truskawek. Doceniła to Unia Europejska, nadając truskawce kaszubskiej znak żywności wysokiej jakości Chronione Oznaczenie Geograficzne. Podczas jarmarku będzie można posmakować musu truskawkowego. Nie zabraknie też słodkich smakołyków: kaszubskiego sernika z ziemniakami, rogalików z wiśniami, kaszubskiego kucha marchewnego, nazywanego przez Kaszubów biednym ciastem ze względu na historię i pochodzenie. Kuch przygotowywano z podstawowych i łatwo dostępnych składników w każdym gospodarstwie takich, jak marchew, mąka i woda.

Jarmark to okazja do poznania leczniczych właściwości produktów tradycyjnych, które można samodzielnie przygotować, by wzmacniać odporność organizmu, np. syropu z mniszka lekarskiego i soku z kwiatu czarnego bzu. Warto też docenić pracę bartników i wielowiekową tradycję pszczelarstwa. Miód jest stosowany powszechnie w przepisach kulinarnych, a przy okazji wzmacnia siły obronne organizmu.

 Święto pomorskiej żywności to możliwość nabycia produktów bezpośrednio od wytwórców. Nie zabraknie producentów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, którzy przywiozą pyszne wędliny, pachnące chleby wiejskie, sery kozie i krowie przygotowane według domowych przepisów i receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jarmark to okazja do posmakowania po raz pierwszy piwa pomorskiego, wpisanego w marcu 2013 r. na Listę Produktów Tradycyjnych. Jest produkowane w beczkach przez Pomorski Browar Tradycyjny – browar kontraktowy Browaru Gościszewo, a od połowy maja jest już butelkowane. Piwo jest warzone dwa miesiące, zgodnie z recepturą stosowaną w browarach pomorskich przed 50 i 30 laty.

Tradycyjnie już, obchody rozpocznie msza święta pod przewodnictwem ks. prałata dra Zbigniewa Zielińskiego w intencji wszystkich ludzi zajmujących się rolnictwem i produkcją żywności. Po mszy będzie można zwiedzać Katedrę Oliwską i Pałac Opatów oraz Muzeum Etnograficzne.

mat. prasowe
mat. prasowe

Źródło:www.pomorskie.eu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.