fot. nadesłane

Po przemiłych wrażeniach w Grudziądzu, a zwłaszcza Dąbrówce Królewskiej oraz Kowalewie Pomorskim, uczestnicy wycieczki z Banina wiodącej kaszubskimi śladami zwiedzili Toruń, dawną siedzibę województwa pomorskiego.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Tam w 1936 zawiązało się Stowarzyszenie Miłośników Kaszubszczyzny „Stanica”, którego członkowie odegrali znaczącą rolę w ruchu kaszubskim. Wiceprezesem stowarzyszenia był Karol Krefft wybitny mieszkaniec gminy Żukowo, założyciel Zrzeszenia w Żukowie i powojenny starosta kartuski. Członkiem „Stanicy” był też ks. Franciszek Okroy rodem z Miszewa, a ponadto takie zasłużone postaci, jak: ks. Franciszek Jank, Edmund Jonas, ks. Stanisław Gronowski i wielu innych. O nich opowiedział dr Wojciech Szramowski – prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Toruniu.

Spotkanie z prezesem odbyło się na auli Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Jednym z wieloletnich pracowników i twórców muzeum był Jan Rompski, znakomity poeta kaszubski, przyjaciel i szwagier Jana Trepczyka, patrona szkoły w Miszewie. Prelekcja zakończyła się wymianą książek. Wanożnicy dostali cenne publikacje wydane w Toruniu, między innymi kaszubskie wspomnienia Jerzego Knyby – honorowego obywatela Kościerzyny, natomiast oddziałowi ZKP w Toruniu wręczono publikacje wydane przez part w Baninie.

Skansen etnograficzny był kolejnym etapem zwiedzania miasta. Zainteresowanie wzbudzała zwłaszcza chata pochodząca z Kaszub. Dla młodych uczestników wszystkie obiekty stanowiły nieznane już atrakcje, starsi zaś z przyjemnością porównywali znane im z młodości aspekty życia zachowane w muzeum. Wszystko to okraszone barwnymi opowieściami dwojga przewodników.

Równie wiele wrażeń przyniosło zwiedzanie starówki Torunia pod przewodnictwem przewodniczki, prywatnie małżonki prezesa Szramowskiego, a rodzinnie wnuczki pisarza kaszubskiego Józefa Ceynowy, autora pięknej i rzewnej piosenki „Jem jô rëbôk”, którą oczywiście wanożnicy z Banina odśpiewali na cześć toruńskich przyjaciół. Duże zainteresowanie wzbudzały też miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem, uniwersytetem oraz zabytkowe obiekty nadwiślańskie.

Jan Dosz

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.