fot. wilkowo.pl

Ma ponad cztery i pół metra długości. Do tego waży blisko cztery i pół tony. To rozmiary największego na świecie chodaka, który wystrugał stolarz z Wilkowa. Mieszkańcy małej pomorskiej wioski już po raz szósty znajdą się w księdze rekordów Guinnesa.

fot. GK
fot. GK

Klejenie struganie i szlifowanie największego na świecie chodaka trwało trzy tygodnie. Aby go zbudować potrzeba było aż 20 metrów sześciennych drewna. Niezwykłe dzieło trzeba było wywieźć ze stolarni olbrzymim wózkiem widłowym. Sławomir Sandecki – stolarz z Wilkowa, który jest autorem drewnianego kolosa przyznaje, że przy jego tworzeniu pomagało mu aż trzech stolarz.

– Zadanie było bardzo trudne ponieważ każdy z nas robił taki olbrzymi przedmiot  po raz pierwszy w życiu. Najtrudniejsze było wykonanie wszystkich krzywizn i okręgów, których w chodaku było bardzo dużo – wyjaśnia Sławomir Sandecki, autor największego na świecie chodaka.

Chodak ma 464 centymetrów długości, 263 centymetrów wysokości i  207 centymetrów szerokości. Drewniane dzieło waży 4450 kilogramów.

– Mieszkańcy Wilkowa musieli stworzyć większy chodak niż  ten który zbudowali mieszkańcy holenderskiego Elter. Tamten chodak miał cztery metry długości, dwa metry wysokości i ważył dwie tony. Niestety w 2012 roku został skradziony i ślad po nim zaginął – mówi Dionizy Zejer z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych.

Największy na świecie chodak to nie jedyna chluba mieszkańców pomorskiego Wilkowa. Bicie rekordów Guinessa to dla nich nie pierwszyzna. Choć mieszka tu zaledwie 170 osób, Wilkowianie mają już na swoim koncie już kilka rekordów.

– Największy chodak jest naszym szóstym rekordem świata. Stworzyliśmy już najdłuższą deskę, stół, największą cegłę, najdłuższą hulajnogę i ugotowaliśmy największy na świecie gar zupy rybnej – mówi Leszek Wrzesień, sołtys wsi Wilkowo.

Sołtys Wilkowa zapowiada bicie kolejnego rekordu Guinnesa już za rok. Choć na razie nie wiadomo z czego dzieło będzie wykonane. Po rekordowych przedmiotach z drewna, kamienia i metalu być może czas na tworzywa sztuczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.