fot. nadesłane

Poznanie Grudziądza było pierwszym etapem dwudniowej wanogi Kaszubów z Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

To stutysięczne miasto nad Wisłą, położone w województwie kujawsko – pomorskim. Niegdyś była to twierdza wojskowa. Tam szkoliła się polska kadra oficerska, między innymi miał tam też siedzibę (obok Chełmna) 66 Kaszubski Pułk im. J. Piłsudskiego, który wsławił się w walce z bolszewikami. Nic dziwnego, że przez sowietów i komunistów był znienawidzony. Na początku II wojny światowej doprowadzono do jego całkowitej zagłady. Sam Grudziądz przez sześć lat okupacji stracił połowę swojej populacji.

Te i wiele innych informacji Kaszubi z Banina poznali dzięki Oddziałowi ZKP, który działa w Grudziądzu pod przewodnictwem Jarosława Loewenau. On wraz z kilkoma innymi członkami – Kaszubami (Węsierski, Osowski) przeprowadzili wanożników przez miasto począwszy od pomnika flisaka i wielkich spichlerzy nad Wisłą. Równie interesująca była bazylika grudziądzka pw. św. Mikołaja. O jej dziejach i kulcie maryjnym opowiedział proboszcz i kustosz sanktuarium ks. kan. Dariusz Kunicki.

Grudziądz jest miastem wielu wspaniałych zabytków oraz ważnej historii, a także silnych więzów z Kaszubami i morzem. Centrum stanowi Targ Rybny, na Rynku Głównym stoi pomnik Żołnierza Polskiego, koło bazyliki jest pomnik ułana z dziewczyną. Przez miasto jeżdżą tramwaje po liniach zbudowanych kilka lat wcześniej niż w Warszawie. Również przez miasto prowadzono zsyłanych na Sybir Kaszubów. Wielu tam zmarło z wyczerpania (np. przedwojenny wójt Sianowa Leon Barembruch), wielu stąd pojechało na wschód, by nigdy już nie ujrzeć rodzinnego kraju. Świadectwem tamtych wydarzeń jest pamiątkowa tablica oraz cytadela.

Za przybliżenie tej historii i miejsc ZKP Banino serdecznie dziękuje Kaszubom z Grudziądza, w tym wiceprezydentowi miasta Markowi Sikorze, rodowitemu Kaszubie pochodzącemu z Luzina.

Jan Dosz

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.