fot. YouTube

Ojcowie Franciszkanie oraz Klub Gazety Polskiej w Lęborku zapraszają na spotkanie z Joanną i Andrzejem Gwiazda – działaczami Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz NSZZ ,,Solidarność”. Spotkanie odbędzie się 11 maja (sobota) o godzinie 19.00 w Auli Jana Pawła II przy kościele św. Jakuba.

fot. YouTube
fot. YouTube

Joanna Duda-Gwiazda od 1962 do 1968 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Następnie działała w opozycji demokratycznej. Od 1978 działała w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, redaktorka związkowego pisma „Robotnik Wybrzeża”. W sierpniu 1980 uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej. Była współautorką 21 postulatów MKS. Po powstaniu „Solidarności” zasiadała w Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej i była jego rzecznikiem prasowym. W latach 1980-1981 była członkinią gdańskiego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”. 13 grudnia 1981 została internowana.

Andrzej Gwiazda był jednym z przywódców strajku w 1980 roku. Od 1976 roku współpracował z KOR. Od 1 maja 1978 roku był członkiem Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu. W sierpniu 1980 r. został członkiem Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był współzałożycielem „Solidarności” i współautorem słynnych 21 postulatów. W czasie stanu wojennego był internowany. Aresztowany m. in. pod zarzutem „próby obalenia ustroju”. Ostatecznie zwolniony 15 maja 1985 r.

Oboje wyróżnieni państwowymi odznaczeniami, są również honorowymi obywatelami Gdańska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.