W sierpniu przyjedzie pierwszy Pendolino

26 kwietnia 2013r. | Drukuj

Rozpoczęły się testy pierwszych dwóch wagonów szybkich pociągów produkowanych przez Alstom dla PKP Intercity – poinformowała dyrektor ds. komunikacji Alstom w Polsce Dorota Januszkiewicz. Pierwszy pociąg Pendolino ma trafić do Polski na początku sierpnia.

Testy pociągu Pendolino są prowadzone w zakładach Alstom we włoskim Savigliano, gdzie produkowane są pociągi. Na razie sprawdzane są dwa wagony pierwszego składu, kolejny etap testów – już całego pociągu – zaplanowano ma maj.

Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

Jak poinformowała Januszkiewicz, do tej pory powstały „pudła”, czyli skorupy wagonów do trzech pociągów. Każdy pociąg składa się z siedmiu wagonów. „Teraz trwa ich wyposażanie; zaczynamy prace nad pudłem do czwartego pociągu” – wyjaśniła. Dodała, że prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem.

Producent, podobnie jak PKP Intercity, nie ujawnia, jak będzie wyglądało wnętrze pociągów. Pytany o to prezes przewoźnika Janusz Malinowski powiedział jedynie, że szczegóły zostaną przedstawione pasażerom i mediom w najbliższym czasie.

Kontrakt PKP Intercity i Alstomu o wartości 665 mln euro obejmuje dostawę 20 pociągów, które mogą rozwijać prędkość do 250 kilometrów na godzinę, budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Umowę podpisano w maju 2011 r.

Początkowo kolejarze planowali, że szybkie pociągi będą jeździć tylko na trasie Gdynia – Warszawa – Kraków – Katowice. Prawdopodobnie jednak będą kursować także do Wrocławia i do Rzeszowa, a w sezonie letnim być może także do Słupska i Kołobrzegu.

 Pierwszy pociąg Pendolino ma trafić do Polski na początku sierpnia br. W Polsce będą prowadzone dalsze testy, które poprzedzą wydanie potrzebnych pozwoleń i zaświadczeń dopuszczenia do ruchu w naszym kraju. Regularnie nowe składy będą kursować od grudnia 2014 r., od wejścia w życie nowego rocznego rozkładu jazdy.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Ciekawski pisze:

    Mnie ciekawi cena biletu.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze