fot. GK

W Urzędzie Miejskim w Wejherowie odbyło się spotkanie zainicjowane przez senatora Kazimierza Kleina i prezesa Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Wejherowie, pana Leszka Glaza. Głównym tematem była polityka fiskalna, którą omówił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, pan Maciej Grabowski.

fot. GK
fot. GK

Konferencja poświęcona podatkom w Polsce zgromadziła w Urzędzie Miejskim w Wejherowie okolicznych przedsiębiorców, skarbników samorządowych oraz zarząd wejherowskiego cechu. Wiceminister finansów Maciej Grabowski na wstępie spotkania zaprezentował dane dotyczące polityki fiskalnej na lata 2008-2012. – W przeciągu ostatnich czterech lat Polska odnotowała najszybszy wzrost gospodarczy w krajach UE. Przyczyniły się do tego liczne inwestycje publiczne, wzrosła o ponad 900 tys. liczba miejsc pracy oraz jeden z najniższych w Europie wzrost zadłużenia – wyliczał na spotkaniu wiceminister dodając, że wiarygodność polskiej gospodarki jest wysoka. Pytania, które padały z sali dotyczyły głównie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a dokładnie zaniżenia progu do 20 tys. dla przedsiębiorstw w kwestii wprowadzenia kas fiskalnych. Przedsiębiorcy zarzucali ministerstwu krótki czas na wprowadzenie kas fiskalnych w przedsiębiorstwie, zawiłość uchwał i ciągłych zmian i wprowadzania nowych.

Opłaty ZUS były kolejnym gorącym tematem spotkania, które to dla mikro przedsiębiorcy są wysokie i często powodują zamykanie się przedsiębiorstw lub przechodzenie do szarej strefy. Wiceminister podkreślał, że prawo podatkowe jest wprowadzana dla wszystkich równo, zarówno dla dużych jak i małych przedsiębiorstw. Podczas spotkania poruszony został również temat dużych centrów handlowych, gdzie, jak podkreślali zgromadzeni na sali goście, odbywa się kreatywna księgowość, co w konsekwencji powoduje mniejszy wpływ podatków do państwa. Senator Kazimierz Kleina omówił przykład miejscowości Sierakowice, gdzie w kilkutysięcznej miejscowości nie ma żadnego hipermarketu z zagranicznym kapitałem. Rządzący skutecznie wspierają lokalnych przedsiębiorców, z czego wynika to, że nie zawsze do końca wszystko co dzieje się na szczeblach samorządowych zależy od premiera czy partii rządzącej. Na zakończenie wspólnie wszyscy zaapelowali o jasne, jednoznaczne prawo, aby uniknąć w jednej kwestii paru różnych interpretacji. Wiceminister Maciej Grabowski na zakończenie podziękował za wszystkie uwagi odnośnie prawa podatkowego i prosił o każde zauważone nieprawidłowości kierować do Ministerstwa.

Galeria

fot. GK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.