Lot po serce (foto: Krzysztof Godlewski / Aviateam.pl)

Samolot Marynarki Wojennej przetransportował serce do przeszczepu z Warszawy do Gdańska. Lot po organ wykonano na prośbę Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na przeszczep oczekiwała 33-letnia kobieta.

Lot po serce (foto: Krzysztof Godlewski / Aviateam.pl)
Lot po serce (foto: Krzysztof Godlewski / Aviateam.pl)

W godzinach 04:00 – 05:00 samolot Marynarki Wojennej An-28 przebazował się z lotniska MW w Gdyni na lotnisko w Warszawie, gdzie oczekiwał na zakończenie operacji pobrania organu. Następnie wystartował o godzinie 10:21, zaraz po przybyciu ekipy transplantacyjnej wraz z narządem do przeszczepu. Po około godzinie lotu An-28 wylądował na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie, gdzie na organ oczekiwała karetka transplantacyjna. Z lotniska serce zostało przetransportowane do Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego.

O godzinie 11:50 organ był już w Klinice. Lekarze przystąpili do przeszczepu, który przeprowadził dr Piotr Siondalski wraz z zespołem. O godzinie 13:15 serce zaczęło bić w ciele pacjentki. Tuż po godzinie 15:00 zakończono operację – tak zrelacjonował akcję Bartosz Zajda, rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej. W tym dniu załogą samolotu An-28 dowodził kpt. mar. pil. Roman Czyż, drugim pilotem był kpt. mar. pil. Marek Buczek, a technikiem pokładowym chor. sztab. mar. Mariusz Wojciechowski.

To 26 przeszczep serca w historii Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 7 przeszczepach pomogła Marynarka Wojenna, której lotnictwo transportowało organy do przeszczepu.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.