fot. GK

Dawniej było to miejsce rekreacji chętnie odwiedzane przez mieszkańców Lęborka oraz regionu. Organizowano tu obozy dla młodzieży, przez pewien czas funkcjonowała także dyskoteka. Teraz zrujnowane budynki w rękach prywatnego właściciela czekają na remont. W między czasie rozkradane są przez złomiarzy.

fot. GK
fot. GK

Jezioro Lubowidzkie znajduje się zaledwie parę minut drogi od centrum Lęborka. Dojeżdżają tutaj autobusy komunikacji miejskiej, łatwo także dotrzeć rowerem. W latach 90 i wcześniej, tereny wokół jeziora tętniły życiem, szczególnie latem.

Po północnej stronie jeziora funkcjonował ośrodek wypoczynkowy zakładu ZWAR, jednego z największych pracodawców w mieście oraz regionie. Wraz z przejęciem ZWARu przez ABB, lęborski oddział firmy stopniowo likwidowano. Na początku XXI wieku zakład w Lęborku zamknięto, a jego produkcję przeniesiono do Przasnysza i Łodzi. Ośrodek w Lubowidzu stał się własnością prywatną, jednak jego najlepsze czasy przeminęły.

Galeria

fot. GK

2 KOMENTARZE

  1. jestescie pierwszymi którzy zwrócili na to uwagę, może warto zwrócić uwagę na cały zmarnowany potencjał tego jeziora które mogłoby być atrakcją turystyczną a jest zarośniętą chaszczami sadzawką otoczoną przez ruiny…

  2. Przy jeziorze nie ma nawet jednego śmietnika,jest pełno szkieł w wodzie ruiny Zwaru są okropne ,domki zalane są wodą i rozkradzione .Koło Zwaru można spotkać najwięcej śmieci ,Drzewa w okresie letnim zostają wycinane i spalane .Ludzie wywalają całymi worami śmieci w dziury i w inne miejsca .Drużki rowerowe są ale bez żadnych znaków ostrzegawczych lub gdzie dojechać. Ludzie wjeżdzają samochodami pod same jezioro palom drzewa, śmiecą ,ryją dziury i się drą a po imprezach można wszystko spotkać .Moim zdaniem Zwar powinien być wyrównany z ziemią i posprzątany lub odbudowany i dany do użytku na pewno by przyjechało tam dużo ludzi .Powinny być co 10 metrów śmietniki a gdzieniegdzie lampy oraz ławki i miejsca na grila .Jeżeli teraz nikt za to się nie wezmie to zapomnijcie o ładnych widokach i czystości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.