fot. MW

Dziś po godz. 13 saperzy Marynarki Wojennej podjęli i zabezpieczyli 100 kilogramową bombę głębinową pochodzącą z czasów II wojny światowej. Zalegała ona w kanale portowym w Ustce. Ewakuowani mieszkańcy nie mieli jednak możliwości wrócić do domów. Wieczorem odnaleziono dwa kolejne niewypały.

fot. MW
fot. MW

– Dzisiaj około godziny 13:30 Kapitanat Portu w Ustce powiadomił placówkę Straży Granicznej, że w trakcie prowadzonych prac pogłębieniowych w kanale portowym natrafiono na obiekt, którego kształt i budowa mogły wskazywać, że jest on pochodzenia militarnego i może stanowić zagrożenie – relacjonuje kmdr ppor. Piotr Adamczak, z biura prasowego Marynarki Wojennej.

Podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców z budynku znajdującego się około 50 metrów od kanału portowego, pracowników Urzędu Morskiego i Straży Granicznej oraz załóg części jednostek pływających cumujących w porcie. Na miejsce przybyła policja, która zabezpieczyła teren. Zostali wezwani także saperzy z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

[youtube_sc url=http://youtu.be/kHzZANQ0Zdg]

Oględziny znaleziska wykazały, że obiekt może być amunicją „morską”. Dlatego też, podjęto decyzję o wezwaniu specjalistycznej jednostki saperskiej z Marynarki Wojennej (patrol rozminowania z 43 Batalionu Saperów MW z Rozewia). – Jest to jednostka przeszkolona między innymi w podejmowaniu i zabezpieczaniu amunicji morskiej np. min morskich, torped, czy bomb głębinowych – mówi Adamczak.

Patrol rozminowania dotarł na miejsce akcji po godzinie 18:00 i przystąpił do rozpoznania odnalezionego obiektu. Ekspertyza wykazała, że była to 100 kilogramowa bomba głębinowa pochodząca z czasów II wojny światowej. Saperzy MW podjęli i zabezpieczyli niebezpieczny obiekt.

Około godziny 22, po wznowieniu pracy pogłębiarki odnaleziono dwa kolejne obiekty, także ponad stukilogramowe bomby. W tej sytuacji mieszkańcy okolicznych terenów noc spędzą poza domem. Działania saperów mają potrwać do godziny 12 w środę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.