Bomby głębinowe w usteckim porcie. Trwa akcja saperów

26 marca 2013r. | Drukuj

Dziś po godz. 13 saperzy Marynarki Wojennej podjęli i zabezpieczyli 100 kilogramową bombę głębinową pochodzącą z czasów II wojny światowej. Zalegała ona w kanale portowym w Ustce. Ewakuowani mieszkańcy nie mieli jednak możliwości wrócić do domów. Wieczorem odnaleziono dwa kolejne niewypały.

fot. MW

fot. MW

– Dzisiaj około godziny 13:30 Kapitanat Portu w Ustce powiadomił placówkę Straży Granicznej, że w trakcie prowadzonych prac pogłębieniowych w kanale portowym natrafiono na obiekt, którego kształt i budowa mogły wskazywać, że jest on pochodzenia militarnego i może stanowić zagrożenie – relacjonuje kmdr ppor. Piotr Adamczak, z biura prasowego Marynarki Wojennej.

Podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców z budynku znajdującego się około 50 metrów od kanału portowego, pracowników Urzędu Morskiego i Straży Granicznej oraz załóg części jednostek pływających cumujących w porcie. Na miejsce przybyła policja, która zabezpieczyła teren. Zostali wezwani także saperzy z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

[youtube_sc url=http://youtu.be/kHzZANQ0Zdg]

Oględziny znaleziska wykazały, że obiekt może być amunicją „morską”. Dlatego też, podjęto decyzję o wezwaniu specjalistycznej jednostki saperskiej z Marynarki Wojennej (patrol rozminowania z 43 Batalionu Saperów MW z Rozewia). – Jest to jednostka przeszkolona między innymi w podejmowaniu i zabezpieczaniu amunicji morskiej np. min morskich, torped, czy bomb głębinowych – mówi Adamczak.

Patrol rozminowania dotarł na miejsce akcji po godzinie 18:00 i przystąpił do rozpoznania odnalezionego obiektu. Ekspertyza wykazała, że była to 100 kilogramowa bomba głębinowa pochodząca z czasów II wojny światowej. Saperzy MW podjęli i zabezpieczyli niebezpieczny obiekt.

Około godziny 22, po wznowieniu pracy pogłębiarki odnaleziono dwa kolejne obiekty, także ponad stukilogramowe bomby. W tej sytuacji mieszkańcy okolicznych terenów noc spędzą poza domem. Działania saperów mają potrwać do godziny 12 w środę.


Tagi: , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze