youtube.pl

Urząd Miejski w Lęborku ogłosił przetarg na budowę elektrociepłowni opalanej biomasą. To najdroższa inwestycja w mieście od lat. Ma jednak spowodować niższe koszty wytwarzania ciepła. Według planu prace mają zostać zakończone w 2015 r.

youtube.pl
youtube.pl

Do 10 kwietnia firmy mogą składać swoje oferty na budowę w Lęborku elektrociepłowni opalanej biomasą. Firma, która wygra przetarg ma nie tylko wybudować ale najpierw zaprojektować elektrociepłownię. Inwestycja pochłonie prawie 40 mln złotych. 85% tej kwoty będzie pochodziło z polsko-szwajcarskiego programu współpracy.

W tej chwili w lęborskiej ciepłowni są wykorzystywane kotły na węgiel. Zamiast tego ma tu się pojawić kocioł na biomasę. Wykorzystanie biomasy do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu może spowodować zmniejszenie ceny ciepła. Nastąpi również ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w tym dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla i pyłu.  Zmniejszy się też wytwarzanie odpadów stałych – żużla i popiołu, a popiół ze spalania drewna może być wykorzystany jako cenny nawóz naturalny.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2015 r. Mimo małego opóźnienia burmistrz twierdzi, że elektrociepłownia powstanie na czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.