fot. nadesłane

Lęborscy przedstawiciele SLD wraz ze starostą, burmistrzem i radnymi, w towarzystwie konsula Rosji złożyli w niedzielę kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Podczas uroczystości protestowali lęborscy narodowcy.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

10 marca minęła 68. rocznica wkroczenia do Lęborka oddziałów Armii Czerwonej. Od czasów PRL trwa tradycja składania tego dnia wieńców na cmentarzu żołnierzy radzieckich, gdzie spoczywa ponad 700 czerwonoarmistów. W tym roku na obchody przyszła także grupa kilkunastu lęborskich narodowców.

Młodzi ludzie stanęli przed cmentarzem z transparentem „Sowietom kwiaty składacie żołnierzy wyklętych nie pamiętacie”. Mieli ze sobą także ulotki, na których wyliczali polskie ofiary komunistycznego reżimu.

– 1 marca było święto Żołnierzy Wyklętych. Dlaczego wtedy władze nie zorganizowały żadnych obchodów? A dzisiaj składają kwiaty na grobach ludzi, którzy służyli w armii, która mordowała polskich patriotów – tłumaczyli swój protest narodowcy.

Przeczytaj także: Tak sowieci wyzwalali Lębork. Rabunki, gwałty i mordy  >>

Uroczystości odbyły się zgodnie z planem. Konsul oraz pozostałe osoby złożyły kwiaty. W trakcie protestujący skandowali hasło „Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę”.

W ostrą wymianę zdań z radnym Maciejem Szrederem wdało się dwóch mieszkańców Lęborka. Po wszystkim za agresywną postawę zostali zatrzymani przez policję.

– 10 marca to dzień wyzwolenia Lęborka. W mieście jest cmentarz żołnierzy radzieckich. Od lat składamy kwiaty dla tam leżących nie dla ZSRR – napisał po uroczystościach starosta Wiktor Tyburski, na swoim profilu w serwisie Twitter.

Galeria

8 KOMENTARZE

 1. Może nie zapomniano jednak o losie ks. F. Szynkowskiego, który zginął 10 marca 1945 roku za to, że bronił godności miejscowych kobiet.

 2. Składanie kwiatów sowieckim żołdakom jest promowaniem totalitarnej ideologii stalinowskiej, to już jest zakazane prawem!

 3. Podziękowanie za rabunki, gwałty i mordy ?
  A dla żołnierzy niezłomnych niepamięć ?
  WSTYD

 4. Cóż… były 2 strony barykady: po jednej alianci i „sowieci” a po drugiej hitlerowcy. Wtedy nie było trzeciej drogi. Jak widać polscy narodowcy stają po stronie hitlerowców. Nie dziwi to specjalnie nikogo, kto pamięta jak przed wojną zachowywały się środowiska narodowo-radykalne, jak zachowują się dzisiaj, a także że Narodowe Siły Zbrojne wycofały sie z terytorium Polski razem z Wehrmachtem.

 5. hmm – dla nas alianci zachodni i sowieci nie byli po jednej stronie barykady, stąd na przykład się wzięło kontrowersyjne po dziś dzień Powstanie Warszawskie.

  wtedy niemcy czy rosjanie dla nas był wybór jak pomiędzy cholerą a tyfusem…

  i trzecia droga też była, ale sprzedał nas pewien amerykański kaleka, nie tylko fizyczny co było widocze ale umysłowy również…

 6. art 256 Kodeksu Karnego mówi że: „kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa[…] , podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Gwiazda radziecka jest symbolem komunizmu, a komunizm jest ustrojem totalitarnym. Dlaczego policja lęborska broni procederu łamania prawa i oskarża obywateli, którzy temu procederowi przeciwdziałają?

 7. Dodam jeszcze ze składanie ukłonów i wieńców symbolom totalitarnym w postaci czerwonej gwiazdy podlega art 256 KK

 8. My ofiary gułagów, więzień stalinowskich, my ofiary zbiorowych mogił z terenów Rosji i Polski i pozostałych krajów. My miliony ofiar komunizmu z zaświatów dziękujemy za oddawanie ukłonów i składanie kwiatów pod symbolem naszych oprawców i katów. Dziękujemy władzom miasta Lęborka za pamięć , za piękne ukłony czerwonej gwieździe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.