fot. archiwum

Wśród organizacji pożytku publicznego, na które możemy przekazać 1% naszego podatku, są także stowarzyszenia działające na rzecz spraw bliskich mieszkańcom małych miejscowości. List z prośbą o wsparcie przesłało do nas Stowarzyszenie Rozwój Bukowiny.

fot. archiwum
fot. archiwum

Stowarzyszenie „ Rozwój Bukowiny” powołaliśmy w 2007 roku, aby ożywić społeczne i kulturalne życie naszej wsi. Jednak przede wszystkim Stowarzyszenie powstało po to, aby ratować po raz kolejny zagrożoną likwidacją naszą szkołę podstawową.

Likwidacja szkoły dla takiej miejscowości jak nasza była jak wyrok, była równoznaczna z degradacją całej wsi. To w szkole znajdowało się ognisko życia kulturalnego, społecznego. Dlatego więc grupa inicjatywna podjęła trud założenia Stowarzyszenia, przekonania mieszkańców do tego, że warto zaangażować się w działalność na rzecz naszej miejscowości. W styczniu 2007 roku odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia, do którego przystąpiło 80 osób – mieszkańców wsi, wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną. Prezesem został p. Andrzej Cyman, wiceprezesem p. Kazimierz Formela – oboje swoje funkcje pełnią po dziś dzień.

We wrześniu 2007 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Bukowinie z grupą 52 dzieci. W następnym roku otworzyliśmy Niepubliczne Przedszkole, a po kolejnych dwóch Niepubliczne Gimnazjum. Obecnie kształcimy dzieci i młodzież w liczbie 138. Dużym wyzwaniem dla Stowarzyszenia były remonty użyczonych od Gminy Cewice budynków. Jednak efekty są widoczne – dzieci i młodzież uczą się w pomieszczeniach na miarę XXI wieku, chociaż są tylko częściowo wyremontowane.

Stowarzyszenie swojej działalności nie kończy tylko na szkole. Od samego początku istnienia staraliśmy się, aby robić coś dla dobra ogółu. Dużą wagę przywiązujemy do przekazania wartości patriotycznych i chrześcijańskich naszym wychowankom, toteż tradycją już stały się obchody Święta Niepodległości, czy 3 Maja, które cieszą się uznaniem publiczności na uroczystościach wystawianych w szkole i kościołach. Dla poszanowania rodziny i najstarszych organizujemy Dzień Rodziny oraz Dzień Seniora.

We wrześniu2012 r. udało się nam pozyskać środki z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na rządowy program na rzecz aktywności osób starszych „Razem przez Pokolenia”. Dla licznej grupy mieszkańców sołectwa Bukowina odbywają się zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego, kaszubskiego, kursy gotowania, komputerowe, warsztaty rękodzielnicze, a w najbliższym czasie ruszy koło teatralne, nordic walking. Przekrój wiekowy uczestników zajęć jest duży. Cieszy fakt, że mieszkańcy chętnie korzystają z zajęć.

Wielu przedsięwzięć nie udałoby się zrealizować, gdyby nie przychylność władz lokalnych. Początki były trudne, napotykaliśmy na różnego rodzaju przeszkody, celowe i te związane z przepisami, ale jakoś dzięki determinacji i poświęceniu grupy zaangażowanych osób udało się je ( i udaje nadal) pokonywać.

Wierzymy, że nasze zaangażowanie w rozwój Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Bukowinie przełoży się na lepszy start naszych wychowanków w dalszym zdobywaniu wiedzy i wykształcenia a w przyszłości na szybszy rozwój regionu.

 

Stowarzyszenie od początku powstania ma funkcję pożytku publicznego.
Można wspierać rozwój i działania naszych dzieci przekazując nam 1% podatku.
W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy!

 

Stowarzyszenie „Rozwój Bukowiny”

KRS 0000273302

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.