GK

Dla potencjalnego petenta załatwiającego sprawę w sądzie, reforma sądownictwa miała nie przynosić żadnych zmian. A jednak są niedogodności. 

GK
GK

Od pierwszego stycznia obowiązuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji sądów rejonowych. W myśl nowych przepisów 79 sądów rejonowych w których pracowało do dziewięciu sędziów włącznie, zostało przekształconych w wydziały zamiejscowe (cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych) sąsiednich sądów.

Zmiany dotyczą również sądów w Bytowie, Miastku i Kościerzynie, które stały się filiami sądów w Lęborku, Słupsku i Kartuzach. Zmienić miały się tylko tabliczki na budynkach. W jednostkach zlikwidowano stanowiska prezesów, natomiast nie ma zgody Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na utworzenie stanowisk wiceprezesów rezydujących w filiach. Z tego względu mieszkańcy muszą jeździć do głównych jednostek, by móc spotkać się z szefami sądów np. w przypadku skargi na funkcjonowanie sądu.

Bytów uzyskał zgodę Sądu Okręgowego w Słupsku na to, by dotychczasowy prezes bytowskiego sądu pełnił funkcję wiceprezesa w filii w Bytowie jednak decyzja została zablokowana przez Sąd Apelacyjny.

Według prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, lęborski wymiar sprawiedliwości od początku tego roku ma osiem wydziałów orzeczniczych, natomiast w gdańskiej apelacji jest kilka dobrze funkcjonujących sądów rejonowych, z ponad 80 etatami orzeczniczymi, które mają zaledwie jednego wiceprezesa. Poza tym w dwóch, z 30-stu istniejących sądów rejonowych, jest dwoje wiceprezesów, jednak w każdym z nich jest ponad dwukrotnie więcej etatów orzeczniczych niż w Sądzie Rejonowym w Lęborku.

Jeśli zmieni się liczba stanowisk sędziowskich lub referendarskich w danym sądzie albo liczba i wielkość nadzorowanych sądów okręgowych lub rejonowych, ponownie może być ustalana liczba wiceprezesów danego sądu.

Nie można pominąć też faktu, że wydziałem zamiejscowym danego sądu kieruje przewodniczący wydziału, który wykonuje czynności z zakresu administracji zlecone przez prezesa właściwego sądu. Może być on upoważniony do podejmowania konkretnych czynności z zakresu administracji sądowej, które należą do kompetencji prezesa sądu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.