Fot. GK

Próbne prawo jazdy na dwa lata, 24 punkty karne i nowa kategoria dokumentu – senat przegłosował zmiany w ustawie o kierujących pojazdami, która ma wejść w życie w przyszłym roku.

Fot. GK

Ustawa dostosowuje  polskie prawo do dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Przede wszystkim  jednak jej celem jest zmniejszenie liczby ciężkich wypadków drogowych – w Polsce trzykrotnie wyższej niż średnia w krajach UE – i zminimalizowanie nieprawidłowości w szkoleniu kierowców. Na kurs reedukacyjny – a nie ponowny egzamin, jak obecnie – będą kierowane osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą ponad 24 punkty karne. Dla początkujących motocyklistów zostanie wprowadzona nowa kategoria – prawo jazdy A2, uprawniające do prowadzenia motocykli z silnikami o mocy do 35 kW. Aby prowadzić motocykle, młody kierowca będzie musiał najpierw zdobyć prawo jazdy na małe motocykle – A1 (w wieku 16 lat) lub A2 – jeśli skończy 18 lat. Po następnych dwóch latach będzie się mógł ubiegać odpowiednio o prawo jazdy kat. A2 lub A. Granicę minimalnego wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy kat. A podniesiono z 18 do 24 lat. Pojawi się też nowa kategoria prawa jazdy na „pojazdy inne”.

Młodych kierowców czeka okres próbny i „zielony listek” . Kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. – Według statystyk ponad dwie piąte wypadków powodują kierowcy w wieku 18-24 lat, dlatego okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nadzorowanych kierowców wykroczeń drogowych. W razie popełnienia dwóch wykroczeń kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech – prawo jazdy zostanie mu odebrane  – wyjaśnia Tadeusz Jarmuziewicz, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

Zgodnie z ustawą zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Teraz ustawa wróci do sejmu. – Sądzę, że ustawa zostanie przegłosowana większością bez żadnych problemów, ponieważ jest pełna ponadpolityczna zgoda na zmiany w przepisach – zapewniał po głosowaniu w senacie Kazimierz Kleina, pomorski senator PO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.