fot. Czerwone ogniwa/WFOŚIGW

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego prąd uzyskuje się z energii słonecznej. Na dachu jednego z budynków zainstalowano unikatową w skali kraju małą elektrownie słoneczną. Inwestycja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

fot. Czerwone ogniwa/WFOŚIGW
fot. Czerwone ogniwa/WFOŚIGW

Na dachu urzędu zainstalowano 169 modułów fotowoltaicznych o powierzchni 327 m2 i łącznej mocy 39 kW. Instalacja zamienia energię słoneczną na prąd. Wykorzystując przy tym czerwone ogniwa fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. Poszczególne moduły zamocowane są do specjalnej konstrukcji aluminiowej na trzech różnych połaciach dachu. Szacuje się, że rocznie wyprodukowanych zostanie około 30 MWh energii elektrycznej.

Instalacja podłączona jest do sieci elektrycznej budynku i  w słoneczne dni powinna całkowicie zaspokoić jego potrzeby energetyczne. W weekendy może je nawet przewyższyć. Nadwyżki weekendowe mogą być wykorzystywane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (po zainstalowaniu odpowiednich zasobników). Dodatkowo, dzięki podłączeniu do zewnętrznej sieci energetycznej, istnieje możliwość sprzedaży prądu zakładowi energetycznemu (po wejściu w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii).

W holu urzędu prezentowana jest wizualizacja elektrowni. Na monitorze komputerowym wyświetlane są aktualne parametry pracy elektrowni, w tym dziennej produkcji energii oraz ilości energii wyprodukowanej od początku działania systemu.

Wartość projektu to ponad 940 000 złotych. 600 000 zł pochodzi  z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.