fot. Marek Ślusarczyk

W Koloni (gmina Kartuzy) odbyło się spotkanie, na którym starano się określić warunki podziału gminy Kartuzy na gminę miejską i wiejską. Mieszkańcy uważają, że obszary wiejskie mogłyby mieć dzięki temu większe szanse na rozwój.

fot. Marek Ślusarczyk
fot. Marek Ślusarczyk

– W związku z wielokrotnymi zapytaniami, podjęto konsultacje mające na celu zdiagnozowanie możliwości i warunków podziału – mówi Tomasz Belgrau, sekretarz Grupy Inicjatywnej. – Temat ten budzi ogromne zainteresowanie – dodaje.

Spotkanie odbyło się 6-go lutego 2013 roku w Koloni. Na zaproszenie radnego Tadeusza Belgrau przybyło kilku radnych Gminy Kartuzy, sołtysi Koloni i Sianowskiej Huty, znawcy historii Sianowa i okolic, działacze społeczni, a także prawnicy. Wcześniej odbyły się dwa spotkania w węższym gronie.

Jak wskazują inicjatorzy, prawie wszystkie miasta na Pomorzu są oddzielone od terytoriów wiejskich, np. Wejherowo, Kościerzyna Puck, Lębork, Chojnice. Generalnym wnioskiem wynikającym z dyskusji jest właśnie taki model podziału, czyli stworzenie dwóch gmin: Miasta Kartuzy i Gminy Kartuzy, które tworzyłyby administracyjną rzeczywistość tego obszaru w sposób niezależny, ale w absolutnej korelacji i przyjaźni. W drugiej kolejności kwestią otwartą pozostaje odtworzenie dawnej Gminy Sianowo. Podstawowym argumentem za podziałem jest większa pula środków zewnętrznych dostępna dla gmin wiejskich.

Według radnych temat wymaga gruntownej uwagi i szczegółowej analizy. Wszyscy byli zgodni, że inicjatywa podziału musi być inicjatywą oddolną, a więc wynikającą z potrzeby mieszkańców terenów wiejskich, jak i samego miasta.  Zarządzanie mniejszymi gminami powinno być bardziej efektywne.

W najbliższym czasie ma dojść do oficjalnego zawiązania Komitetu podejmującego dalsze działania w określonym przez Grupę Inicjatywną kierunku. Organizatorzy dyskusji chcą, aby dalsze działania były podejmowane na zebraniach wiejskich oraz na forach różnych organizacji społecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.