Fot Archiwum: Ul. 10 lutego w 1939 roku.

Gdynia świętuje w niedzielę 87. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przez cały weekend odbywają się  jubileuszowe uroczystości.

Fot Archiwum:  Ul. 10 lutego w 1939 roku.
Fot Archiwum: Ul. 10 lutego w 1939 roku.

Gdynia otrzymała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Miała wtedy 14 km kw. Powierzchni i liczyła zaledwie 12 tys. mieszkańców. Dziś jest dziesięciokrotnie większa i ma 250 tysięcy mieszkańców, będąc największym miastem w Polsce, które nie zostało miastem wojewódzkim. Jak powszechnie wiadomo, to miasto ludzi szczęśliwych, dobrze wykształconych i zadowolonych z życia.

Fot. Archiwum:  Dworzec Morski przed 1938 rokiem.
Fot. Archiwum: Dworzec Morski przed 1938 rokiem.

Gdynia to największe miasto kaszubskie. Przypuszczalnie mieszka tu ponad 70 tysięcy osób, które przyznają się do kaszubskich korzeni.

Fot. Archiwum:  Orłowo w budowie - lipiec 1938 roku
Fot. Archiwum: Orłowo w budowie – lipiec 1938 roku

Z okazji 87 urodzin miasto przygotowało szereg imprez. W sobotę odbył się Bieg Urodzinowy Gdyni., w którym wzięło udział ponad 2 tys. mieszkańców. Z kolei świętowanie w niedzielę rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w intencji miasta w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystości na skwerze Kościuszki zaplanowano na godz. 12. W niedzielę odbędzie się także uroczysta sesja Rady Miasta w Teatrze Miejskim, podczas której wręczone zostaną medale Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni. Również w niedzielę w Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia spotka się na wielkiej gali 5 tys. gdyńskich seniorów. Zaplanowano  też koncert charytatywny na dworcu Gdynia Główna oraz koncert karnawałowy Teatru Muzycznego. Będą pokazy historycznych filmów dokumentalnych, wystawy i kiermasze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.