Planowany przebieg trasy S6 / GDDKiA

Przebieg Trasy Kaszubskiej wokół Lęborka nadal budzi wielkie emocje. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała właśnie , że tzw. wariant południowy jest  pewny. Oznacza to, że na nic zdały się protesty mieszkańców, którzy chcieli, by droga szybkiego ruchu z Trójmiasta do Słupska i dalej do Szczecina, przebiegała na północ od Lęborka. To ułatwiłoby dojazd turystom do Łeby i przyczyniło się do rozwoju nadmorskich terenów.

– Wariant południowy jest niemal pewny i będzie rekomendowany we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. RDOŚ nie będzie miała wyboru między wariantami południowym i północnym, który zapewniłby  obejście Lęborka od północy – poinformował Piotr Michalski, rzecznik GDDKiA.

Planowany przebieg trasy S6 / GDDKiA

Rok temu przeciwko takiemu wariantowi protestowali mieszkańcy Lęborka i okolic. Zarzucali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że ignoruje ich stanowisko i zbyt późno informuje o projekcie budowy – w tym o planowanych wyburzeniach budynków i ich skali. Za południowym wariantem opowiadali się z kolei przedsiębiorcy, którzy poczynili już inwestycje, m.in. wybudowali stacje paliw.

Wszystko wskazuje na to, że GDDKiA przyspiesza prace nad projektem Trasy Kaszubskiej. Niespodziewanie w lęborskim ratuszu udostępniono właśnie do wglądu mapy wariantu południowego  drogi ekspresowej S6. Mieszkańcy są tym faktem zaniepokojeni, bowiem przez ponad rok w sprawie „szóstki” nic się nie działo. Do tej pory GDDKiA nie złożyła dokumentów w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tymczasem wydanie decyzji środowiskowej jest niezbędne do dalszych działań przy budowie tej drogi – przypominają mieszkańcy Mostów i Lęborka.

– Nie rozumiemy, dlaczego GDDKiA tak bardzo upiera się przy wariancie południowym, skoro dla Lęborka jest on niekorzystny. Wymaga nie tylko wyburzeń, ale i wycinki lasów – mówią protestujący i zapowiadają, że w tej sytuacji znowu wyjdą na pasy i będą blokować drogę.

Znowu konsultacje sprawie drogi S6

W minionym tygodniu odbyły się również kolejne konsultacje społeczne dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S6 poza Lęborkiem. Tym razem projektanci spotkali się z mieszkańcami miejscowości leżących na trasie Lębork – Słupsk (Leśnice, Pogorzelice, Potęgowo). Zainteresowanym zaprezentowano trzy rozwiązania: trasę południową, północną oraz wzdłuż istniejącej drogi z obwodnicami miejscowości.

Projektanci przedstawili mieszkańcom szczegóły planowanych rozwiązań oraz wysłuchali sugestii i uwag.  Mieszkańcy proponowali min. tunel pod torami w miejscowości Leśnice (zamiast planowanej kładki) oraz zachowanie alei drzew ciągnącej się wzdłuż torów kolejowych. Także zdaniem tutejszych mieszkańców rozwiązaniem byłaby trasa na północ od obecnie istniejącej, która aktywizowałaby rolnicze obszary północnej części powiatów lęborskiego i słupskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.