fot. piraci somalijscy/wikipedia

Liczba ataków piratów morskich spadła w minionym roku i jest najniższa na przełomie ostatnich pięciu lat – informuje Międzynarodowe Biuro Morskie w Kuala Lumpur.  Coraz rzadziej napadają słynni  piraci somalijscy.

fot. piraci somalijscy/wikipedia
fot. piraci somalijscy/wikipedia

297 ataków z udziałem piratów odnotowano w 2012 roku, to znacznie mniej niż w 2011 roku, kiedy było ich 439. Piraci somalijscy w 2012 roku wycofali się, bo doszło tylko do 75 ataków u wybrzeży Somalii i w Zatoce Adeńskiej. Rok wcześniej w tamtym rejonie zarejestrowano 237 takich zdarzeń. Statki pływające po wodach wschodniej Afryki są mimo to w dalszym ciągu najbardziej narażone na ataki pirackie, podobnie jak u wybrzeży zachodnioafrykańskich – podkreśla Międzynarodowe Biuro Morskie w Kuala Lumpur.

Ogółem piraci porwali w ubiegłym roku 28 statków, z 585 członkami załogi; sześciu zakładników straciło życie. Według ekspertów do spadku liczby aktów pirackich przyczyniła się międzynarodowa misja patrolowa na wodach wschodniej Afryki. Podkreślono jednak, że obecność sił morskich wielu krajów musi być kontynuowana, aby zagwarantować, że ponownie nie wzrośnie liczba ataków piratów somalijskich – informuje money.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.