Malbork, siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego

09 stycznia 2013r. | Drukuj

Zamek w Malborku jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. W 2007 r. w plebiscycie Rzeczpospolitej został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Swym pięknem wprowadza w zachwyt ponad pół miliona turystów rocznie z całego świata.

malborkzamek

Fot. interia.pl

Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się w 1274 roku, a już niedługo potem stał się jedną z najpotężniejszych budowli obronnych w Europie. Twierdza zajmuje łącznie 20ha, na jej terenie znajdują się trzy zamki – Zamek Średni, Wysoki i Niski. W 1309 podjęto decyzję o przeniesieniu siedziby wielkiego mistrza zakonu z Wenecji do Malborka, który tym samym stał się stolicą Państwa Zakonnego. Malbork był oblegany przez wojska polsko-litewskie w 1410 roku w czasie trwania Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim, lecz nieskutecznie. Skutkiem tego było podpisanie pokoju w Toruniu w 1411 roku. Zamek został zdobyty w 1457 roku, w czasie trwania wojny trzynastoletniej. Czeski dowódca najemników Urlych Czerwonka, sprzedał królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi cały zamek, który posiadał w zastawie za zaległy żołd. Czeski rycerz sprzedał budowlę z 190 tysięcy florenów(ok. 650 kg złota). Orszak króla Jagiellona uroczyście wjechał na zamek 7 czerwca 1457 roku. Od tej pory, aż do 1772 roku, była to jedna z rezydencji królów Polski. W późniejszym okresie zamek zajęli Prusacy. W latach 30. XX wieku zamek był często wykorzystywany przez Niemców, jako tło uroczystości nazistowskich. Po zakończeniu II wojny światowej, Malbork wszedł w skład socjalistycznego państwa Polskiego, w całości uzależnionego od Moskwy. Zamek w Malborku został w 1997 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Krążą legendy o białych i czarnych damach pojawiających się w korytarzach, salach balowych, na schodach czy w oknach, z których wiele lat temu się rzuciły, co jest jedną z atrakcji turystycznych.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Wrak Krzyżak pisze:

    Akurat miałem okazję przypomnieć sobie – po blisko 50 latach – Zamek malborski. Narobiłem nawet zdjęć; prześlę je Wam do ew. użycia. Jestem generalnie ROZCZAROWANY!!! Pokój pracy Wielkiego Mistrza nie powinien ziać pustką!!!

  2. Kolega von Stephana pisze:

    Zamek Malborski stanowi temat pierwszej pracy, napisanej przez nie byle kogo – a to Heinricha von Stephana (1831-97). Rzecz nosi tytuł „Die Nordische Alhambra” i nie wiem, czy została wydana drukiem. Jeśli tak – to może warto byłoby ją gdzieś dopaść i przełożyć? Von Stephan, urodzony w dawnym Stolpie na Pomorzu, zrobił karierę: jako jeden z dwóch znanych mi Stolperów osiągnął rangę ministra w rządzie Prus (dokładnie – w gabinecie Ottona von Bismarck). Drugim ministrem ze Słupska/Stolpu był, zdaje się, niejaki von Bonin. Śladów po von Stephanie bynajmniej w Słupsku nie brakuje – jego niegdysiejszy Plac nosi wprawdzie imię Zwycięstwa, ale wciąż stoją – szkoła, którą Ernst Henirich był ukończył i poczta, którą w dziewiątej dekadzie XIX wieku podarował swemu miastu. Słupsk bynajmniej nie tylko Witkacym stoi, ale gość, który NIGDY do tego miasta za życia nie trafił sprawdza się znakomicie w roli jednej z twarzy Słupska!!

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze