Fot: Brian Whelman /wimiedia.org

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, będą obchodzić dziś Wigilię Narodzenia Pańskiego. Rozpoczęły się trzydniowe święta według kalendarza juliańskiego.

Według kalendarza juliańskiego Wigilia Bożego Narodzenia przypada trzynaście dni po Wigilii u katolików. W godzinach popołudniowych we wszystkich cerkwiach odprawione zostaną uroczyste wieczernie. Posiłek wigilijny rozpoczynie się od dzielenia prosforą (wypiekanym przaśnym chlebem) – odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej.Wieczerza wigilijna składa się tradycyjnie z dwunastu dań. Na stole, zgodnie z tradycją, powinny się znaleźć: chleb – symbol pożywienia, czosnek – symbol zdrowia, sól – symbol obfitości oraz miód – symbol słodyczy (powodzenia) i postne potrawy.

Fot: Brian Whelman /wimiedia.org
Fot: Brian Whelman /wimiedia.org

W pierwszy dzień świąt domownicy zasiądą do uroczystego  śniadania. Najbliższe świąteczne dni to czas rodzinnych odwiedzin i kolędników wędrujących z gwiazdą od domu do domu we wsiach i miasteczkach. Szacuje się, że w kraju jest ok. 550-600 tys. wiernych Polskiego Kościoła Prawosławnego, z czego połowa przypada na Białostocczyznę. Na Podkarpaciu mieszka kilkanaście tysięcy prawosławnych i grekokatolików. Staroobrzędowcy to jedna z najmniejszych w Polsce grup religijnych. Ocenia się, że jest ich 1-2 tys., z czego sześćset osób żyje na Suwalszczyźnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.