Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, będą obchodzić dziś Wigilię Narodzenia Pańskiego. Rozpoczęły się trzydniowe święta według kalendarza juliańskiego.
Według kalendarza juliańskiego Wigilia Bożego Narodzenia przypada trzynaście dni po Wigilii u katolików. W godzinach popołudniowych we wszystkich cerkwiach odprawione zostaną uroczyste wieczernie. Posiłek wigilijny rozpoczynie się od dzielenia prosforą (wypiekanym przaśnym chlebem) – odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej.Wieczerza wigilijna składa się tradycyjnie z dwunastu dań. Na stole, zgodnie z tradycją, powinny się znaleźć: chleb – symbol pożywienia, czosnek – symbol zdrowia, sól – symbol obfitości oraz miód – symbol słodyczy (powodzenia) i postne potrawy.

W pierwszy dzień świąt domownicy zasiądą do uroczystego śniadania. Najbliższe świąteczne dni to czas rodzinnych odwiedzin i kolędników wędrujących z gwiazdą od domu do domu we wsiach i miasteczkach. Szacuje się, że w kraju jest ok. 550-600 tys. wiernych Polskiego Kościoła Prawosławnego, z czego połowa przypada na Białostocczyznę. Na Podkarpaciu mieszka kilkanaście tysięcy prawosławnych i grekokatolików. Staroobrzędowcy to jedna z najmniejszych w Polsce grup religijnych. Ocenia się, że jest ich 1-2 tys., z czego sześćset osób żyje na Suwalszczyźnie.