Wilanów, rezydencja króla zwycięzcy

03 stycznia 2013r. | Drukuj

Pałac w Wilanowie został wzniesiony w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery wg projektu Augustyna Locciego. W późniejszych latach rozbudowany został przez kolejnych właścicieli Wilanowa. Pałac, wraz z otaczającym go parkiem i zabudowaniami przetrwał czasy zaborów, wojen i okupacji i zachował swoje walory historyczne i artystyczne. Obecnie na terenie pałacu znajduje się Muzeum Pałac w Wilanowie.

palac_krola_sobieskiego_w_wilanowie

Pałac w Wilanowie/czest.pl

Pałac w Wilanowie jest jednym z najcenniejszych zabytków epoki polskiego baroku. Historia tego miejsca nierozerwalnie związana jest z postacią pierwszego właściciela, króla Jana III Sobieskiego. W 1677 roku rozpoczął on tutaj wznoszenie swojej prywatnej rezydencji, w murach której znajdował schronienie przed zgiełkiem stolicy. Wielka rozbudowa trwała aż do śmierci króla w1696 roku. Budowla łączy w sobie elementy dworu szlacheckiego, włoskiej willi wiejskiej i francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV, a jej dekoracja przedstawia apoteozę czynów mężnego władcy i zwycięzcy spod Wiednia. Bezpośrednią oprawę Pałacu w Wilanowie stanowi wspaniały park. Jego poszczególne części ulegały zróżnicowaniu na przestrzeni trzech stuleci. Po wschodniej stronie Pałacu znajduje się dwupoziomowy ogród barokowy, schodzący w dół w stronę jeziora. Na północ i południe rozciągają się zaś niezwykle malownicze parki krajobrazowe, ukształtowane w XVIII i XIX wieku. Do południowego skrzydła przylega niewielki, neorenesansowy ogród różany. Wystrój parku dopełniają rozsiane po całym terenie dekoracyjne budowle, m.in. Altana Chińska, Domek Gotycki, Most Rzymski oraz liczne stylizowane na czasy antyku sarkofagi, obeliski i rzeźby. Ciekawostką jest, że to właśnie w pałacu w Wilanowie na świat przyszła słynna aktorka Beata Tyszkiewicz.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz