fot. mat. prasowe

Właśnie ukazała się płyta pt. „Kolędy z Tatą”, na której po polsku i kaszubsku śpiewają Ania i Tomasz Fopke. Znalazło się na niej 6 tradycyjnych utworów bożonarodzeniowych polskich i 6 współczesnych, kaszubskich.

mat. prasowe
mat. prasowe

– Postawiliśmy na rodzinne śpiewanie. W naszym domu tradycyjnie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wspólnie śpiewamy kolędy. W tym roku postanowiliśmy utrwalić na płycie część z tego repertuaru. Smakowite, barwne aranżacje stworzył Tadeusz Korthals. – mówi Agnieszka Nadolska – Fopke, inicjatorka wydania płyty, prezes Kaszubskiej Agencji Artystycznej z Chwaszczyna. – Ta płyta skupia w sobie tradycję i współczesność, wyraźnie zaznacza kulturę kaszubską na tle ogólnopolskiej i łączy pokolenia – dodaje inicjatorka płyty.

Zawiera ona kolędy polskie i kaszubskie, z tekstem m.in. Kazimierza Jastrzębskiego.  Wydawcą nagrania jest Kaszubska Agencja Artystyczna z Chwaszczyna.

Tomasz Fopke (ur. w 1973r.) śpiewak, autor słów i muzyki do wielu współczesnych kaszubskich utworów. Wraz z Ryszardem Borysionkiem (akordeon) tworzy Kaszubskie Duo Artystyczne We Dwa Konie. Dyryguje chórem Lutnia z Luzina. Regionalista. Propaguje język i kulturę kaszubską, m.in. poprzez prowadzenie portalu: Pokochaj kaszubszczyznę!

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Ania Fopke (ur. w 2003r.) ma już za sobą pierwsze nagrania z Tatą. Rok wcześniej, w studio Radia Gdańsk, nagrała bajkę Aleksandra Labudy w ramach „Kaszubskiego bajania” – akcji czytania bajek prowadzonej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W Społecznej Szkole Podstawowej w Dobrzewinie, do której uczęszcza – uczy się m.in. języka kaszubskiego. W domu też mówi po kaszëbsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.