Fot. Mat. prasowe

 „Gòde na Kaszëbach” to tytuł nowej płyty z udziałem Chóru Discantus i Orkiestry Kameralnej Progress. Jej promocja odbyła się w Gdańsku w kościele pw. św. Barbary. 

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

Płyta zawiera 14 utworów w tym 12 ludowych i regionalnych kolędy w nowej aranżacji. Opracowania pieśni podjął się Maciej Bolewski. Utwory wykonał Chór Discantus, pod dyrekcją Sławomira Bronka, przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Progress prowadzonej przez Szymona Morusa.

– Pomysł nagrania takiej płyty istniał już od kilku lat, jednak jego realizację rozpoczęliśmy ok. roku temu, wspólnie z Maciejem Bolewskim. Innowacyjność projektu polega na tym, iż nigdy wcześniej nie wykonywano tych utworów w takiej aranżacji, z udziałem orkiestry symfonicznej – mówi Sławomir Bronk, założyciel, kierownik artystyczny oraz dyrygent chóru.

Chór Kameralny Discantus  powstał w 2006 roku przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie (powiat Kartuzy). W swym repertuarze posiada głównie utwory religijne i świeckie współczesnych kompozytorów polskich w tym szczególną uwagę poświęca twórczości związanej z regionem kaszubskim. W maju 2010 roku Discantus brał udział w prawykonaniu pierwszego Kaszubskiego Magnificat Michała Sławeckiego – dzieła na sopran, tenor solo, chór i orkiestrę, skomponowanego w pełni do języka regionalnego. Utwór ten wraz z Mszą kaszubską na chór z organami, dedykowany Chórowi Discantus, utrwalony został na premierowej płycie  „Moja desza wielbi Pana”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.