Fot. arch.: Paul Nipkow

Kończy się Rok Paula Nipkowa, urodzonego w Lęborku słynnego wynalazcy. W 2010 r. obchodziliśmy 150-tą rocznicę jego urodzin i 70-tą – śmierci. Lęborczanin wymyślił słynną Tarczę Nipkowa, dzięki czemu nieprzerwanie rozsławia Lębork jako kolebkę telewizji.

Fot. arch.: Paul Nipkow

Paul Julius Gottlieb Nipkow (ur w 1860 r. w Lęborku, zm. w 1940 r. w Berlinie) to twórca wynalazku nazywanego Tarczą Nipkowa.  To  urządzenie do mechanicznego wybierania obrazu telewizyjnego stanowiącego podstawowy element pierwszych telewizorów i kamer (tzw. telewizja mechaniczna), który umożliwił powstanie telewizji. Paul Nipkow urodził się w znanej wówczas lęborskiej rodzinie o kaszubskim rodowodzie, której przedstawiciele byli przedsiębiorcami, szewcami, piekarzami i piwowarami. Ojciec Paula Nipkowa był Niemcem pochodzenia wendyjskiego, matka zaś z domu Magdalińska pochodziła z pomorskiej, kaszubskiej szlachty. Odkrywca kształcił się między innymi w Wejherowie, gdzie w XIX wieku mówiono głównie po kaszubsku i polsku. Również w Lęborku zdominowanym przez Niemców język kaszubski był zawsze obecny.

Od kilku lat samorząd lęborski aktywnie zaangażował się w wypromowanie tej postaci. – Dawniej mało  wiedzieliśmy o nim, więc zaczęliśmy edukację od szkół, a gdy  przed rokiem studenci zrobili audyt na temat wiedzy o Nipkowie, okazało się już, że jest to postać wszystkim zanana – tłumaczy Janusz Pomorski z Urzędu Miasta w Lęborku.

Fot. GK: Dom rodzinny P.Nipkowa w Lęborku

Cały  rok 2010, w którym przypada 150-lecie urodzin i 70-ta rocznica śmierci wielkiego Lęborczanina, był obchodzony pod hasłem „Lębork kolebką telewizji”.

– To duża promocja miasta w całym świecie, bo ta wybitna postać, o kaszubsko – polsko – niemieckich korzeniach, znakomicie wpisuje się w proces jednoczenia Europy – podkreśla były burmistrz Lęborka, Włodzimierz Klata.

Fot. GK: Tablica upamiętniająca P. Nipkowa na budynku w Lęborku

– Sam również urodziłem się w Lęborku, dlatego od dzieciństwa interesowała mnie ta postać. Oprócz tarczy Nipkowa, zwanej też teleskopem elektrycznym, on opatentował 32 inne wynalazki. Był też bardzo uzdolniony muzycznie. Cieszę się niezmiernie, że dziś w polskim Lęborku jest tak szanowany i że wreszcie doczekał się należnego mu miejsca w historii swego miasta – mówi  Claus Dietrich Schmidt, autor książki o Nipkowie.

2 KOMENTARZE

  1. Audyt? Czy ktoś aby nie pomylił słów? To tak jak prez. Vytautas Landsbergis przemawiając po polsku użył wyrażenia „kolportaż żywności”, no ale on jest Litwinem i język polski nie jest jego ojczystym językiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.