Fot. Wikipedia

58-letni mieszkaniec Śląska usiłował zniszczyć cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Zatrzymali go wierni i przekazali policji.

58-letni mężczyzna próbował w niedzielę rano zniszczyć cudowny obraz Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Z relacji świadków wynika, że mężczyzna rzucił jakimś ciężkim przedmiotem w obraz. Zatrzymali go wierni oraz członkowie straży jasnogórskiej – powiedziała PAP podinspektor Joanna Lazar z częstochowskiej policji. – Strażnicy zareagowali natychmiast, powstrzymali mężczyznę, a potem oddali w ręce policji – informuje Joanna Lazar. Nie wiadomo jeszcze dlaczego mężczyzna usiłował uszkodzić obraz. Policja ustaliła już, że pochodzi on z województwa dolnośląskiego. Obecnie jest  przesłuchiwany przez policję.

Fot. Wikipedia

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej – czyli Czarna Madonna otoczony szczególnym kultem wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego oraz prawosławnego, a nawet uważany jest za cudowny. Współcześnie jest jednym z najlepiej rozpoznawanych symboli Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Pochodzenie obrazu i data jego powstania nie są znane.  Ikona została namalowana techniką tempery na drewnianej tablicy o wymiarach: 122,2 x 82,2 x 3,5 cm. Przedstawia Najświętszą Maryję Pannę w postaci stojącej z Dzieciątkiem Jezus na ręku.

Jak mówi legenda ikona ta jest jedną z siedemdziesięciu namalowanych przez świętego Łukasza Ewangelistę, na fragmentach stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina. Powstanie wizerunku miało by więc mieć miejsce w Jerozolimie. Jedno z podań mówi, że w sennym przywidzeniu Matka Boska nakazała księciu Władysławowi przenieść cudotwórczą ikonę z Rusi na Jasną Górę do Częstochowy. Idąc dalej tą wersją legendy, książę w 1382 założył klasztor i przeniósł tam obraz powierzając go na przechowanie zakonowi paulinów.

Znana jest również inna historia pojawienia się obrazu w Polsce, różniąca się kilkoma detalami. Wedle niej w 1382 roku książę Władysław zapragnął przewieźć cudowną ikonę do Opola, lecz po drodze wóz z ikoną miał zatrzymać się w Częstochowie, a konie nie chciały ruszyć z miejsca. Uznając to za znak Boży książę pozostawia ikonę w miejscowym klasztorze.

Fot. GK

W 1430 roku sanktuarium napadli rabusie dowodzeni przez polską szlachtę – Jakuba Nadobnego z Rogowa herbu Działosza, Jana Kuropatwę z Łańcuchowa herbu Szreniawa i księcia wołyńskiego Fryderyka Ostrogskiego. Tak o tym wydarzeniu pisał Jan Długosz:

Pod ten czas niektórzy z szlachty polskiej wyniszczeni marnotrawstwem i obciążeni długami, mniemając, że klasztor częstochowski na Jasnej Górze, zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, posiadał wielkie skarby i pieniądze, z tej przyczyny, że do niego z całej Polski i krain sąsiednich (…) zbiegał się lud pobożny (…) zebrawszy (…) kupę łotrzyków (…) napadli na rzeczony klasztor paulinów. A nie znalazłszy w nim spodziewanych skarbów, zawiedzeni w nadziei, ściągnęli ręce świętokradzkie do naczyń i sprzętów kościelnych, jako to kielichów, krzyżów i ozdób miejscowych. Sam nawet obraz Najchwalebniejszej Pani naszej odarli z złota i klejnotów, którymi go ludzie pobożni przyozdobili. Niezaspokojeni łupem, oblicze obrazu mieczem na wylot przebili, a deskę, do której wizerunek przylegał, połamali, tak iż zdawało się, że to nie Polacy, ale Czesi kacerze dopuścili się czynów tak srogich i bezbożnych. Po dopełnieniu takowego gwałtu, raczej skalani zbrodnią niż zbogaceni, z niewielką zdobyczą pouciekali. Długi czas mniemano, że ów gwałt popełnili czescy kacerze, mieszkający w przyległych Polsce miastach i zamkach szląskich. I już Władysław król i panowie polscy poczęli byli myśleć o wydaniu wojny Czechom, ale gdy się sprawa wydała i rzeczy wyjaśniły, karano srodze owych z szlachty polskiej złoczyńców, a wielu wtrącono do więzienia.

W połowie XVII wieku szwedzki król Karol X Gustaw, zająwszy Warszawę i Kraków, poniósł klęskę pod częstochowskim klasztorem na Jasnej Górze. Wynik oblężenia przypisano cudowi spowodowanemu przez Maryję.

W 1931 papież Pius XI zatwierdził dzień 26 sierpnia jako święto ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Dekretem Kongregacji Obrzędów z dnia 26 października 1956 uroczystość liturgiczna została przyznana wszystkim diecezjom w Polsce. Natomiast w tradycji Kościoła prawosławnego święto Częstochowskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest 19 marca (co odpowiada dacie 6 marca w kalendarzu juliańskim).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.