fot. mat. prasowe

W dniach 1-2 grudnia na terenie Galerii Auchan w Rumi przeprowadzona zostanie akcja „Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku w Auchan”. Każdy może wziąć w niej udział, wystarczy poświęcić parę minut.

fot. mat. prasowe

Liczba osób zarejestrowanych w polskich bazach jest cały czas zbyt niska. A liczba pacjentów, u których diagnozuje się białaczkę, co roku wzrasta o 4%. – informuje Katarzyna  Baranowska Asystentka  Dyrektora Auchan Rumia. Pierwsza podobna akcja przeprowadzona została dwa lata temu w Auchan w Krasnem, kolejna w Bydgoszczy. Liczba osób biorących udział przerosła oczekiwania kierownictwo Auchan. Fakt ten zaowocował zorganizowanie wydarzenia o większym zasięgu. – Akcja odbywać się będzie równocześnie w 19 sklepach Auchan w całej Polsce, w tym również i w Rumi – dodaje Baranowska – W Rumi pracownicy w ramach wolontariatu przez dwa dni od godz 10:00 do 18:00 zbierać będą dawców Szpiku Kostnego .

Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega pobraniu wymazu z jamy ustnej za pomocą specjalnych patyczków i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.