fot. Wnętrze przystanku PKM z grafiką Anny Waligórskiej/PKM SA

Ogłoszony międzynarodowy konkurs artystyczny na grafikę ścian osłonowych wiat przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wygrała gdańszczanka Anna Waligórska. Konkurowała z innymi projektantami z Polski, Austrii, Niemiec, Włoch i Luksemburga.

fot. Wnętrze przystanku PKM z grafiką Anny Waligórskiej/PKM SA

Projekt gdańszczanki okazał się najlepszy. W ocenie międzynarodowego jury, sześć nadesłanych przez artystów z Polski, Austrii, Niemiec, Włoch i Luksemburga prac było bardzo różnorodnych i wszystkie spełniały wymagania zapisane w warunkach konkursu. Po dokładnym rozpoznaniu wszystkich propozycji, Jury jednogłośnie zdecydowało przyznać pierwszą nagrodę pracy numer 6, której autorką okazała się gdańska artystka Anna Waligórska. O autorze pracy samo jury dowiedziało się już po wyborze, oceniając prace jurorzy nie znali nazwisk autorów poszczególnych projektów, a jedynie numery od 1 do 6.

W zgodnej ocenie jurorów projekt Anny Waligórskiej współpracuje z lekkością nowomodernistycznej architektury kolejowych przystanków i równocześnie swoją organiczną wyobraźnią rozpuszcza rzeczowość budowlanej struktury. Dodatkowo spełnia potrzebę orientacji podróżnych poprzez przyznanie numerów poszczególnym przystankom i zintegrowanie ich z bardzo rozpoznawalnymi obrazami. Jurorom bardzo spodobała się również propozycja artystki zastosowania wyrafinowanego systemu oświetlenia, spełniającego dodatkową funkcję informującą o przyjeździe pociągu na przystanek, składającego się ze świetlnych kolumn i iluminacji stropu.

Wyniki konkursu ogłosił 23 listopada 2012 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas konferencji prasowej w CSW Łaźnia w Gdańsku.

Galeria

fot. PKM SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.