Fot.: Bronisław Komorowski - Prezydent RP

W Polsce ma stacjonować dywizjon amerykańskich samolotów wielozadaniowych F16 i transportowych Hercules. Taką decyzję mają ogłosić w środę w Waszyngtonie prezydenci Polski i USA. Amerykanie są także zainteresowani gazem łupkowym i elektrownią atomową na Pomorzu.

W dniach 8-9 grudnia polski prezydent złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych. Tematami rozmów Komorowskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą będzie współpraca militarna i energetyczna, a także kwestia zniesienia wiz dla Polaków udających się do USA.

Fot.: Bronisław Komorowski - Prezydent RP

O tym, że jest możliwość, by w naszym kraju stacjonowały amerykańskie samoloty F-16 i Hercules mówił także przed ostatnim szczytem NATO w Lizbonie szef MON Bogdan Klich. Według ministra amerykańskie samoloty mogłyby przybyć do Polski w 2013 r.

Polski prezydent zamierza poruszyć też w rozmowie z amerykańskim przywódcą kwestie współpracy energetycznej, mowa będzie m.in. o złożach gazu łupkowego na Kaszubach, którymi zainteresowani są Amerykanie. USA interesują się także sprzedażą w Polsce najnowszych technologii.  – W tym kontekście może być poruszona sprawa elektrowni atomowej, bo są oferenci zainteresowani budową elektrowni atomowej, w tym m.in. z USA – ujawnia rozmówca PAP.

Fot. pfmrc.eu: W Żarnowcu jest gaz łupkowy i miejsce na elektrownię atomową?

1 KOMENTARZ

 1. Przestańcie już żebrać o te wizy. To upokarzające i uwłaczające godności. Róbmy interesy z Ameryką, korzystne dla nas. Kropka.
  Po co mrzonki o „rotacyjnym” stacjonowaniu amerykańskich f16?
  Historia jeszcze nie nauczyła nas że samemu trzeba zadbać o swoje państwo?
  Popatrzcie na taką Szwecję, która mniej pieniędzy od Polski. Ale ma 200 nowoczesnych samolotów bojowych.
  ps.
  A ten dywizjon – to co to znaczy: 5, 15 czy 100 samolotów?
  Czy jest ktoś w tym kraju kto rozumie słowo „dywizjon” (amerykańskich f16)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.